Ekspert doradzi

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Każdy produkt musi być bezpieczny - to tytuł kolejnego odcinka programu "Konsument". Jego emisja już dziś o godz. 19.35 w TVP2.
       Obowiązująca od lutego 2004 roku Ustawa ogólnym bezpieczeństwie produktów nakłada na przedsiębiorców obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych. Gdyby w obrocie znalazły się wyroby stanowiące zagrożenie dla życia czy zdrowia użytkowników, są one niezwłocznie wycofywane. Producenci i dystrybutorzy współpracują z prezesem UOKiK i Inspekcją Handlową. Za kontrole bezpieczeństwa produktów odpowiada Inspekcja Handlowa.
  Skargi mogą zgłaszać również konsumenci. Jeśli prezes UOKiK uzna, że produkt nie spełnia wymagań bezpieczeństwa, może m.in. nakazać przedsiębiorcy podanie do publicznej wiadomości odpowiednich ostrzeżeń, przebadać produkt, zakazać jego sprzedaży lub nakazać wycofanie z obrotu. Jeżeli konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem produktu, ma prawo wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Przedsiębiorcom wprowadzającym do obrotu wyroby umieszczone w rejestrze produktów niebezpiecznych grozi pozbawienie wolności do lat 2 i/lub grzywna w wysokości do 720 tys. zł.
       Rozwiążą problemy
       
  To już trzecia edycja audycji, przygotowywanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która uczy, jak być świadomym konsumentem. W każdym odcinku zostaną przedstawione konkretne problemy, z którymi najczęściej stykają się słabsi uczestnicy rynku. Eksperci doradzą między innymi, jak podpisać umowę, jak reklamować produkty i usługi, jak radzić sobie z niechcianymi e-mailami czy ulotkami oraz jak skutecznie dochodzić swoich, konsumenckich praw.
       Emisja "Konsumenta" - co drugi poniedziałek o godz. 19.35.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy