Do kiedy wnioski?

  ANNA STASIEWICZ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Już nie tylko instytucje, ale również prywatni właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków, mogą ubiegać się o dotacje.

  Do kiedy wnioski?

  Do kiedy wnioski?


  Wnioski o dotacje można składać od dziś do 31 marca 2006 roku w siedzibie Miejskiego Konserwatora Zabytków - ul. ul. Jezuicka 2, (pok. nr 1, w podwórzu)  Do tej pory o dotacje na prace w budynkach wpisanych do rejestru zabytków mogły ubiegać się wyłącznie jednostki organizacyjne, czyli na przykład kościoły czy szkoły.
  Umożliwiła to specjalna uchwała z kwietnia 2004 roku. - Obiekty o szczególnym znaczeniu dla historii Bydgoszczy miały szansę nawet na całkowite pokrycie kosztów remontu - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

  W tym roku wnioski o dotacje złożyło 10 jednostek. Pieniądze dostała między innymi bydgoska Katedra, Klub "Łączność", Kościół Świętej Trójcy i Parafia Prawosławna Świętego Mikołaja.

  Ile zabytków?

  Ile zabytków?


  W Bydgoszczy jest około 200 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to zarówno pojedyncze budynki (kościoły, kamienice), jak i większe obszary (Stare Miasto, Wyspa Młyńska, Kanał Bydgoski)  W 2006 roku miasto postanowiło poszerzyć grupę uprawnionych do dotacji. - Teraz o pieniądze będą mogli starać się również właściciele lub użytkownicy obiektów zabytkowych - informuje Marcysiak. - Dotację, maksymalnie do 50 procent kosztów remontu, można dostać zarówno na wykonanie projektu budowlanego, jak i wymianę okien czy remont elewacji - dodaje.

  Wnioski razem z tytułem prawnym do obiektu, rodzajem prac oraz kosztorysem inwestorskim można składać od dziś do końca marca przyszłego roku. Miasto na ten cel chce przeznaczyć w przyszłym roku 700 tysięcy złotych. Kto dostanie pieniądze, zdecyduje Rada Miasta.

  - To rodzaj rekompensaty dla osób, które są właścicielami zabytkowych obiektów - wyjaśnia Sławomir Marcysiak. - Na co dzień przy każdym, nawet najdrobniejszym remoncie, muszą liczyć się z naszymi wytycznymi i uwagami - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy