Im taka pomoc nie jest potrzebna

  Im taka pomoc nie jest potrzebna

  Katarzyna Piojda-Kasak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - <i>Jesteśmy z ośrodka pomocy społecznej. Pomożemy pani załatwić tani węgiel, ale najpierw musi pani dać nam zaliczkę</i> - mówią pseudopracownicy socjalni. Pieniądze biorą i ślad po nich ginie.
       Oszuści grasują na Szwederowie od kilku dni. Pukają do drzwi mieszkań, w których mieszkają samotni, schorowani, starsi ludzie. Oferują im pomoc. Niestety, nie bezinteresowną.
       Wyręczą lekarza
       
  W drzwiach pojawiają się dwie kobiety albo mężczyzna. Po krótce przedstawiają sytuację. Że są z ośrodka pomocy społecznej i chcą pomóc.
  Mówią, że załatwią tani węgiel, ale najpierw trzeba wpłacić im zaliczkę. - Innym razem tłumaczą, że przyszli zbadać lokatora. Proszą rozebrać się, położyć na kanapie. Obiecują, że kto zgodzi się na badanie, dostanie 50 złotych na leki - opowiada Maria Czarniecka, kierownik Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej na Szwederowie, do którego zgłosili się poszkodowani. - W ten sposób odciągają uwagę mieszkańca. Jedna z nibypracownic socjalnych zajmuje się nim, druga plądruje mieszkanie.
       Dwa tysiące straty
       
  Oszuści odwiedzają głównie starsze kobiety. Mieszkanka bloku przy ul. Okrzei zorientowała się, że to podstęp i wyprosiła ich z domu. Niedowidzącej lokatorce budynku przy ul. Kruczkowskiego ukradli 2 tysiące złotych.
       Ewa Taper, zastępca dyrektora MOPS, przestrzega bydgoszczan przed wyłudzającymi pieniądze. - Naszych pracowników łatwo rozpoznać. Mają oni przy sobie identyfikatory ze zdjęciami - wyjaśnia. - Zainteresowani mogą też zadzwonić do naszych placówek i sprawdzić nazwiska osób, które są u nas zatrudnione.
       - Nie dostaliśmy sygnałów o takich oszustwach - mówi Marcin Kijak, zastępca komendanta komisariatu na Szwederowie.
       - Poszkodowane nie chcą iść na policję. Boją się, że oszuści wrócą - uważa Czarniecka.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy