Biała bluzka w kant

  Biała bluzka w kant

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ponad cztery tysiące bydgoskich uczniów otrzymało stypendia socjalne. Pieniędzy nie można jednak przeznaczyć na kupno zimowych ubrań i butów dla dzieci, bo zabraniają tego przepisy.
       Stypendia socjalne wypłacane są z dotacji celowej, przekazanej przez ministerstwo edukacji. Wnioski o stypendia przyjmowano do 15 września.
       - Taki termin wyznaczył ustawodawca - informuje Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu bydgoskiego ratusza. - Wpłynęło bardzo dużo podań, należało jeszcze zarezerwować czas na składanie odwołań. Wszystko musiało potrwać.
       Piórnik w grudniu
       
  Przyznano około 4,5 tysiąca stypendiów. Informacje do zainteresowanych zaczęto rozsyłać w połowie listopada.
       Na co stypendium?
       - podręczniki, słowniki, encyklopedie, atlasy, przybory szkolne, plecaki, strój gimnastyczny i apelowy, przybory i odzież niezbędne do nauki zawodu;
       - pokrycie kosztów nauki, np. czesnego, opłaty za zakwaterowanie w internacie, kupna biletu miesięcznego, udziału w zajęciach pozalekcyjnych.
       

       - A pieniądze mamy wydać do 15 grudnia - dopowiada nasza Czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Problem jednak w tym, że można je przeznaczyć tylko na kupno podręczników, przyborów szkolnych lub stroju apelowego. Przecież to absurd! Wiadomo, że takie zakupy robi się na początku roku szkolnego. Kto przychodzi na akademię w "stroju apelowym" ? Dlaczego nie można za te pieniądze kupić dzieciom kurtek i butów na zimę?
       Wytyczne z ministerstwa
       
  - W informacji z MEN-u były wyraźne wytyczne, że za stypendia socjalne nie można kupować odzieży i obuwia, bo jest to zadanie pomocy społecznej - bronią się w wydziale edukacji.
       - Poza tym uchwała Rady Miasta wyraźnie wskazuje, na jaki cel należy przeznaczyć stypendia socjalne - argumentują w bydgoskim wydziale oświaty Są to więc, na przykład podręczniki, strój gimnastyczny, bilety miesięczne (listę podaliśmy w ramce).
       Urzędnicy tłumaczą, że od początku było wiadomo, na co można wydać pieniądze.
       - Informowaliśmy wszystkich, którzy składali wnioski, że należy zbierać rachunki, na przykład za podręczniki. I wiele osób się do tego zastosowało. Większości już zwróciliśmy pieniądze. Pomoc jest bowiem udzielana na zasadzie refundacji - dodają.
       
  Za cztery miesiące
       
  Stypendia socjalne wynoszą od 45 do 112 zł, w zależności od dochodów. Przyznawane są na cały rok szkolny (od września do czerwca). Na razie rozdzielono pulę przysługującą na cztery miesiące (wrzesień-grudzień). Było to prawie 1,2 mln zł.
       Pieniądze wpływają na konta szkół, a te muszą do końca roku rozliczyć się z ratuszem. Stypendia otrzymują uczniowie szkół podstawowych (z wyłączeniem dzieci z "zerówek), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
       C zy uczeń, który marznie i jest głodny, będzie miał ochotę na naukę? Jakie to "stypendium socjalne", skoro nie można go przeznaczyć na "socjalną pomoc" ? W ministerstwie najwyraźniej inaczej rozumie się to pojęcie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy