Kanał dla miasta

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Liceum Ogólnokształcącym nr iii przy ulicy Nowogrodzkiej odbył się wczoraj wykład na temat kulturotwórczej i gospodarczej roli Kanału Bydgoskiego dla miasta.
       To jeden z całej serii wykładów adresowanych do bydgoskiej młodzieży.
       - Chcemy jej przybliżyć historię tego wspaniałego szlaku wodnego, który 231 lat temu połączył zachód kontynentu ze wschodem. To właśnie dzięki niemu Bydgoszcz stała się w pełni europejskim, ludnym i pięknym miastem. Nazwano ją później Małym Berlinem - mówi Andrzej Tomczyk, prezes-komandor Stowarzyszenia Kanał Bydgoski.
       Członkowie stowarzyszenia chcą także przywrócić kanał społeczeństwu, sprawić, by odbywały się na nim, a także na jego brzegach, imprezy sportowo-rekreacyjne. Zwiastunem odrodzenia życia nad kanałem był tegoroczny (czerwiec) I Bydgoski Jarmark Wodny.
       Na terenie szkoły powstaje Muzeum Kanału Bydgoskiego, w którym eksponowane będą urządzenia techniczne śluz, wyposażenie barek i statków pływających kanałem. Inicjatorem powstania muzeum jest Sebastian Malinowski - przewodniczący Komisji Historycznej stowarzyszenia i nauczyciel tutejszego liceum. Otwarcie planowane jest na 15 września 2006 roku - w rocznicę pierwszego przepłynięcia tej drogi wodnej w 1774 r.
       - Niemcy już wiedzą, że można do nas przypłynąć, ale wciąż obawiają się ubogiej infrastruktury, narzekają na barierę językową i niedostateczną informację na temat śluzowania. Przecieramy na nowo ten szlak, by stał się bydgoskim "towarem eksportowym" - dodaje prezes Tomczyk.
       Dyskusje na temat kanału przeniosły się wczoraj na pokład statku "Piast", który odbył rejs z zaproszonymi gośćmi do śluzy "Osowa Góra".
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy