Ściśle tajne zamiary marketu

  Ściśle tajne zamiary marketu

  Katarzyna Piojda-Kasak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W tym budynku wkrótce powstanie "Kaufland"

  W tym budynku wkrótce powstanie "Kaufland" ©Tytus Żmijewski

  Przy ul. Skarżyńskiego w Fordonie, w obiekcie po byłym"Mini-malu", powstanie kolejny market - "Kaufland". Jeszcze nie został otwarty, a już ma kłopoty. Do końca grudnia ubiegłego roku w budynku przy Skarżyńskiego na osiedlu Szybowników w nowym Fordonie był "Minimal". Sklep został zamknięty.
  W tym budynku wkrótce powstanie "Kaufland"

  W tym budynku wkrótce powstanie "Kaufland" ©Tytus Żmijewski

  Nieoficjalnie wiadomo, że nie wytrzymał konkurencji (na osiedlu są trzy inne markety). Przez blisko dziesięć miesięcy budynek stał pusty.
       Zmiana decyzji
       
  Wkrótce powstanie tam kolejny market. - Będzie to "Kaufland" - mówi Maciej Głuszkowski, zastępca dyrektora Wydziału Administracji Budowlanej w Urzędzie Miasta. - Najpierw obiektem była zainteresowana spółka z Poznania.
  W grudniu ubiegłego roku wydaliśmy jej przedstawicielom decyzję na zmianę sposobu użytkowania placówki. Szefowie firmy zrezygnowali z inwestycji, więc w maju przepisaliśmy decyzję na nowego inwestora, właścicieli sieci marketów "Kaufland".
       
  Tajemnica handlowa
       
  Sklepy "Kaufland" znajdują się w Niemczech, Czechach, Chorwacji i na Słowacji oraz od 2001 roku w Polsce. W Bydgoszczy będzie to pierwszy taki market. Marcin Knapek, rzecznik "Kaufland Polska", zapytany o termin otwarcia sklepu w Bydgoszczy, mówi: - Nie odpowiem na pytanie. To nasza tajemnica handlowa.
       Mniej tajemniczy są działacze Polskiej Zielonej Sieci (PZS) z siedzibą w Krakowie, wśród których nie brakuje przeciwników polityki realizowanej przez dyrekcję "Kauflandu". - Pod koniec września przed sklepami tej sieci w Poznaniu, Lesznie i Łodzi razem z przedstawicielami Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza zorganizowaliśmy protest pod hasłem "Dość finansowania wyzysku pracowników za publiczne pieniądze" - opowiada Anna Roggenbuck z organizacji PZS. - Sprzeciwiliśmy się temu, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił "Kauflandowi Polska" pożyczki 160 milionów euro na korzystnych warunkach. Umowę pożyczki już podpisano. Właściciele sieci sklepów chcą przeznaczyć pieniądze na budowę kolejnych marketów w Polsce (w tym w Bydgoszczy - przyp. aut.). Nie zgadzamy się, żeby banki udzielały pożyczek firmom, w których pracownikom dzieje się krzywda. Tak jest w "Kauflandzie".
       Źle się dzieje
       
  Przedstawiciele PZS twierdzą, że tam są łamane prawa pracowników. - Niektórzy zatrudnieni na trzy czwarte etatu pracują nawet po dwanaście godzin, a ewidencje ich czasów pracy są fałszowane - wymienia Anna Roggenbuck. - Kilku byłych pracowników walczy z dawnym pracodawcą w sądzie o zapłatę za nadgodziny.
       Piotr Morawski, były kierownik działu przemysłowego w "Kauflan dzie" w Tarnobrzegu, jako jeden z pierwszych postanowił walczyć o swoje z właścicielami sieci sklepów. Dziś walkę ma za sobą. Były pracodawca zapłacił mu za pracę w nadgodzinach. - Chcemy pomóc kolejnym pokrzywdzonym pracownikom "Kauflandu" - zapowiada działaczka PZS. - Kontrole inspekcji pracy przeprowadzone w 63 marketach "Kaufland" w kraju wykazały ponad 700 uchybień. Z tego wynika, ile szefowie sklepów muszą zrobić, żeby poprawić warunki pracy.
       Zarzuty odpiera rzecznik "Kauflandu": - Większość z zauważonych przez inspektorów pracy uchybień została wyeliminowana kilka miesięcy temu. Ubolewam, że przedstawiciele Polskiej Zielonej Sieci przed podjęciem jakiegokolwiek protestu nawet nie skontaktowali się z nami, żeby uzyskać informacje - dodaje Marcin Knapek.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy