To decyzja rodziców

  To decyzja rodziców

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niemal wszystkie bydgoskie przedszkola są otwarte dłużej niż do szesnastej. Tylko jedno pobiera opłaty, gdy dziecko jest w placówce ponad 8 godzin.
  Przedszkola w Bydgoszczy są czynne średnio od godz. 6 do 17. Teoretycznie maluch może więc być tu od rana do późnego popołudnia.

  W Rybniku za pozostawienie dziecka w przedszkolu dłużej niż na 8 godzin rodzice muszą zapłacić złotówkę za każdą dodatkową godzinę. Taka była decyzja rybnickich radnych. Dodatkowe pieniądze mają być wykorzystane m.in. na wyposażenie przedszkoli.

  To decyzja rodziców

  Tu pracują dłużej


  W Bydgoszczy są 24 przedszkola publiczne. Dłużej niż do godziny 16 są otwarte: 9, 12, 16, 18, 19, 22, 26, 28, 33, 34, 39, 43, 48, 57, 58, 59, 60, 68, 70, 80.  W Bydgoszczy system dodatkowych opłat funkcjonuje tylko w jednej placówce. - Nic nam nie wiadomo, aby było ich więcej - informują w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta.
  Mowa o Przedszkolu nr 28 przy ul. Glinki. Jest ono otwarte od godz. 6 do 19. Rodzice płacą 5 złotych za każdą rozpoczętą godzinę, gdy ich pociecha przebywa tu dłużej niż 8 godzin. Jeśli dziecko jest w przedszkolu, na przykład od godz. 7 i nie zostanie odebrane do godz. 17, może także zjeść kolację (posiłek kosztuje złotówkę).
  - Decyzję o dodatkowej opłacie podjęła Rada Rodziców - informuje Małgorzata Ossendowska-Bocheńska, dyrektor Przedszkola nr 28. - Zgromadzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na wycieczki, różne atrakcje dla dzieci, a także kupno zabawek do przedszkola.

  Już nie o świcie

  Małgorzata Ossendowska-Bocheńska podkreśla jednak, że dzieci rzadko przebywają w przedszkolu dłużej niż 8 godzin. - Najczęściej są odbierane do godziny 16.30. Coraz więcej dzieci przychodzi natomiast około godziny 9, 10, bo rodzice później rozpoczynają pracę - dodaje.

  Tę opinię potwierdza Jolanta Borecka, dyrektor niepublicznego przedszkola "Pod Akacjami". - Nasza placówka czynna jest od godziny 6, ale zdecydowana większość rodziców zjawia się dopiero około 8, 8.30 - mówi. - W ramach czesnego dzieci mogą być u nas aż do godziny 18, gdy kończymy pracę.

  Wystarczy telefon

  - Pracujemy od 6.30 i jest to optymalna pora - informuje Ewa Hoppe, dyrektor Przedszkola nr 22 przy ul. Paderewskiego.
  - Przedszkole jest czynne do 16.30. Zdarza się, że rodzic nie zdąży odebrać dziecka na czas. Wówczas najczęściej dzwoni i informuje, że będzie później.

  Dodatkowych opłat nie ma w Przedszkolu nr 66, otwartym w godz. 6-17. - Rodzice raczej się nie spóźniają i przychodzą po dzieci przed siedemnastą - dodaje Alina Nejman, dyrektor placówki.
  ewa abramczyk-boguszewska

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy