Grzeczniej i do stołu

  Grzeczniej i do stołu

  Katarzyna Piojda-Kasak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przed bazyliką ustawiają się kolejki po obiady. Dostaną je tylko trzeźwi

  Przed bazyliką ustawiają się kolejki po obiady. Dostaną je tylko trzeźwi ©Tytus Żmijewski

  Kucharki i wydający bezpłatne obiady bezdomnym i ubogim nie mają łatwej pracy. Do stołówek przychodzą czasem podpici i awanturnicy.
  Przed bazyliką ustawiają się kolejki po obiady. Dostaną je tylko trzeźwi

  Przed bazyliką ustawiają się kolejki po obiady. Dostaną je tylko trzeźwi ©Tytus Żmijewski

       Z darmowych obiadów przygotowywanych przez siostry albertynki korzysta codziennie do 100 osób. - Jeszcze nie zdarzyło się, żeby wszyscy byli trzeźwi: zawsze znajdzie się kilku takich, od których czuć alkohol - mówi siostra Willana ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek prowadzącego jadłodajnię przy ul. Koronowskiej. - Zwracamy im uwagę, żeby następnego dnia przyszli trzeźwi. Nawet, gdy upominamy ich codziennie, nazajutrz i tak czuć od nich piwo. Podpitym czy czy trzeźwym - wydajemy obiady.
       Dostaną nazajutrz
       
  W niektórych stołówkach personel nie wydaje po
       siłków osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu.
  - Podpici dostaną obiady dopiero wtedy, gdy przyjdą do nas trzeźwi - mówi Gabriela Jaraczewska, członkini Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które przy bazylice prowadzi stołówkę dla bezdomnych i ubogich. Rzadko kiedy nazajutrz przychodzą pod wpływem alkoholu.
       Wystarczył telefon
       
  Wśród chętnych na darmowe posiłki nie brakuje awanturników. Kłótnie zaczynają się już w kolejkach, zanim stołówka zostanie otwarta. Spierają się najczęściej o to, kto stał przed kim. Czasem dochodzi też do przepychanek i rękoczynów. - Kiedyś doszło do bójki w stołówce. Chwyciłam do ręki słuchawkę telefonu i udawałam, że wzywam policję. Bezdomni od razu uspokoili się - wspomina Jaraczewska.
       Na szczęście do sytuacji, w których personel wzywa policję lub straż miejską dochodzi niezwykle rzadko. - Do tej pory ani razu nie musieliśmy wzywać funkcjonariuszy - przyznaje Maria Kapuścińska, specjalista ds. opieki i pomocy socjalnej w PCK. - Panie z naszej stołówki przy ulicy Floriana przyzwyczaiły się do "trudnych" osób i dobrze radzą sobie z nimi.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy