Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń

  Szczur, szczur!

  monika wójcik

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kilka dni temu w wieżowcach przy ulicy Żmudzkiej pokazały się szczury. Niestety, w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej, nie obowiązuje program ochrony obiektów przed szkodnikami.
       - Szczur, szczur! - wykrzykiwała pani Janina, biegając nerwowo. Małe szarobrunatne gryzonie, beztrosko przemykały po chodniku i wbiegały do swojej nory.
       Szczury żyją w koloniach, od czasu do czasu zmieniając siedliska, gdy brakuje im pokarmu. Łatwo się rozmnażają i migrują w poszukiwaniu nowych miejsc bytowania.
       Wabikiem są śmieci
       
  - Najczęściej wabią szczury nie pozamykane śmietniki.
  To w ich okolicach koczują. Mogą też przedostać się do kanalizacji. Tam jest im ciepło i dobrze, a to sprzyja rozmnażaniu -
  mówi Marek Pruś, starszy asystent działu epidemiologii Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Bydgoszczy.
       Groźne - zakaźne
       
  Szczur w instalacji kanalizacyjnej może narobić wielu szkód: może podgryzać, podkopywać, jednak dla człowieka najtragiczniejsze w skutkach jest zagrożenie epidemiologiczne.
       - Szczury rozprzestrzeniają mnóstwo chorób zakaźnych, takich jak wścieklizna, włośnice czy różnego rodzaju salmonellozy - ostrzega Marek Pruś. - Przenoszą je na sobie albo w swoim organizmie.
       
  Daleko nam do Unii
       
  W Unii Europejskiej stosuje się tak zwane budownictwo szczuroszczelne, u nas - na razie - nie.
       - Nie jesteśmy w stanie wytępić ich do zera, a jedynie zmniejszyć populację. Część tych gryzoni i tak się uodporni. Potrzebni są fachowcy, powtarzam fachowcy, którzy zajmą się ochroną przed szczurami. Jednym z rozwiązań jest gazowanie ich tlenkiem węgla w kanalizacji. Jednak takie czynności muszą odbywać się pod całkowitym nadzorem, gdyż nieumiejętnie rozprowadzony gaz jest bardzo szkodliwy dla ludzi - alarmuje Pruś. Pracownicy administracji SM "Zjednoczeni" byli zaskoczeni informacją o szczurach przy Żmudzkiej.
       - Sprawdzimy i przeprowadzimy kolejną deratyzację - zapewniają.
       Zastanawiam się, czy zamiast rozsypywać trutkę, co życiem mogą przypłacić też inne zwierzęta, nie lepiej byłoby zadbać o higienę?może zaprosić kota...
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy