Kiosk z pracą

  Katarzyna Piojda

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Już 880 osób skorzystało z pomocy Gminnego Centrum Informacji, które od pół roku działa w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka.
       Pan Grzegorz (lat 39), bezrobotny mieszkaniec Nowej Wsi, trzy lata szukał pracy. - Wcześniej przez pięć lat byłem zatrudniony jako zbrojarz-betoniarz w dużej firmie budowlanej w Bydgoszczy - opowiada. - Kiedy zmienił się prezes, zwolnił połowę pracowników. Na bruku znalazłem się również i ja.
       
  Szukał pracy przez "pośredniak", znajomych i ogłoszenia w prasie.
  Kiedy dzwonił do potencjalnego pracodawcy, w odpowiedzi najczęściej słyszał: - Przykro nam, ale zamierzamy zatrudnić kogoś młodszego. Jest pan aż z Nowej Wsi? Nasza oferta dotyczy tylko bydgoszczan.
       
  Trzy miesiące temu od żony usłyszał o nowym Gminnym Centrum Informacji działającym w Urzędzie Gminy.
       - Poszedłem na miejsce, przejrzałem oferty pracy i... po dwóch tygodniach dostałem etat w jednym zakładzie z Nowej Wsi - nie chce zdradzić, w jakim zakładzie. - Nieważne, gdzie pracuję. Ważne, że wreszcie mam z czego utrzymać żonę i dzieci - dodaje.
       Udało się
       
  Takich osób, jak pan Grzegorz, którzy znaleźli pracę dzięki centrum informacji, jest więcej. Placówka, której zadaniem jest pomóc szukającym pracy, powstała dzięki dofinansowaniu (32 tys. zł) Ministerstwa Gospodarki i Pracy w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca". - W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu złożyliśmy odpowiedni wniosek i udało się - mówi Piotr Łęgowski, podinspektor do spraw bezrobocia i aktywizacji lokalnej w GCI. - Od stycznia z naszych usług skorzystało 880 osób, głównie bezrobotnych mieszkańców gminy. Poszukujący pracy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach komputerowych i szkoleniach z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Mają też możliwość za darmo skorzystać na miejscu z Internetu i w sieci przejrzeć oferty zatrudnienia.
       
  Bezrobotnym bardziej, niż na udziale w szkoleniach, zależy na znalezieniu pracy. W tym pomagają pracownicy centrum w ramach którego działa "Kiosk z pracą". - Ostatnio zakończyliśmy rekrutację osób do pracy w zakładach graficznych w Bydgoszczy. Na 50 bezrobotnych, którzy się do nas zgłosili, ponad 20 zostanie zatrudnionych - mówi Łęgowski. - Teraz czekamy na zgłoszenia bezrobotnych w zawodach cieśla i zbrojarz. Firma "Hydrobudowa" z Gdańska, która szykuje kolejne inwestycje w naszych okolicach, przygotowała dla nich 15 miejsc pracy. Zgłoszenia przyjmujemy do końca lipca.
       
  Szukanie przez sieć
       
  Do centrum mogą zgłaszać się również pracodawcy. Jeśli poszukują pracowników, mogą zgłosić zapotrzebowanie pracownikom GCI. Nie muszą zjawiać się na miejscu. Wystarczy, że wypełnią formularz dostępny w Inernecie na stronie :www.gci.nowawieswielka.pl. Po weryfikacji zgłoszenia przez centrum, zostanie ono umieszczone w Internecie. Bezrobotni, którzy chcą skorzystać z pomocy GCI, mogą zgłosić się do siedziby centrum w Urzędzie Gminy przy ul. Ogrodowej 2 lub zadzwonić pod nr tel. 320-68-51.
       W Polsce jest już 800 takich centrów. W tym roku przeznaczono na nie 10 milionów złotych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy