Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiosk z pracą

Katarzyna Piojda
Już 880 osób skorzystało z pomocy Gminnego Centrum Informacji, które od pół roku działa w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka.

     Pan Grzegorz (lat 39), bezrobotny mieszkaniec Nowej Wsi, trzy lata szukał pracy. - Wcześniej przez pięć lat byłem zatrudniony jako zbrojarz-betoniarz w dużej firmie budowlanej w Bydgoszczy - opowiada. - Kiedy zmienił się prezes, zwolnił połowę pracowników. Na bruku znalazłem się również i ja.
     _Szukał pracy przez "pośredniak", znajomych i ogłoszenia w prasie. Kiedy dzwonił do potencjalnego pracodawcy, w odpowiedzi najczęściej słyszał:
- Przykro nam, ale zamierzamy zatrudnić kogoś młodszego. Jest pan aż z Nowej Wsi? Nasza oferta dotyczy tylko bydgoszczan.
     Trzy miesiące temu od żony usłyszał o nowym Gminnym Centrum Informacji działającym w Urzędzie Gminy.
     
- Poszedłem na miejsce, przejrzałem oferty pracy i... po dwóch tygodniach dostałem etat w jednym zakładzie z Nowej Wsi - nie chce zdradzić, w jakim zakładzie. - Nieważne, gdzie pracuję. Ważne, że wreszcie mam z czego utrzymać żonę i dzieci - dodaje.
     Udało się
     
Takich osób, jak pan Grzegorz, którzy znaleźli pracę dzięki centrum informacji, jest więcej. Placówka, której zadaniem jest pomóc szukającym pracy, powstała dzięki dofinansowaniu (32 tys. zł) Ministerstwa Gospodarki i Pracy w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca". - _W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu złożyliśmy odpowiedni wniosek i udało się
- mówi Piotr Łęgowski, podinspektor do spraw bezrobocia i aktywizacji lokalnej w GCI. - Od stycznia z naszych usług skorzystało 880 osób, głównie bezrobotnych mieszkańców gminy. Poszukujący pracy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach komputerowych i szkoleniach z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Mają też możliwość za darmo skorzystać na miejscu z Internetu i w sieci przejrzeć oferty zatrudnienia.
     _Bezrobotnym bardziej, niż na udziale w szkoleniach, zależy na znalezieniu pracy. W tym pomagają pracownicy centrum w ramach którego działa "Kiosk z pracą". -
Ostatnio zakończyliśmy rekrutację osób do pracy w zakładach graficznych w Bydgoszczy. Na 50 bezrobotnych, którzy się do nas zgłosili, ponad 20 zostanie zatrudnionych_ - mówi Łęgowski. - _Teraz czekamy na zgłoszenia bezrobotnych w zawodach cieśla i zbrojarz. Firma "Hydrobudowa" z Gdańska, która szykuje kolejne inwestycje w naszych okolicach, przygotowała dla nich 15 miejsc pracy. Zgłoszenia przyjmujemy do końca lipca.
     **_Szukanie przez sieć
     Do centrum mogą zgłaszać się również pracodawcy. Jeśli poszukują pracowników, mogą zgłosić zapotrzebowanie pracownikom GCI. Nie muszą zjawiać się na miejscu. Wystarczy, że wypełnią formularz dostępny w Inernecie na stronie :www.gci.nowawieswielka.pl. Po weryfikacji zgłoszenia przez centrum, zostanie ono umieszczone w Internecie. Bezrobotni, którzy chcą skorzystać z pomocy GCI, mogą zgłosić się do siedziby centrum w Urzędzie Gminy przy ul. Ogrodowej 2 lub zadzwonić pod nr tel. 320-68-51.
     W Polsce jest już 800 takich centrów. W tym roku przeznaczono na nie 10 milionów złotych.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska