Figury odzyskają blask

  Figury odzyskają blask

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Na cmentarzu Starofarnym trwa odnawianie nagrobków. Prace są możliwe dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej kwesty. <b>
       To już tradycja, że co roku 1 listopada znani bydgoszczanie (ludzie kultury, politycy, dziennikarze) kwestują na cmentarzu Starofarnym. Podczas ubiegłorocznej zbiórki udało się zebrać 12 tysięcy złotych.
       - Postanowiliśmy, że za tę sumę będziemy odnawiać nagrobki w jednym rejonie cmentarza - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.
  Dawny blask odzyska na przykład grobowiec rodziny Warmińskich. - W złym stanie są szczególnie ściany, na których wiszą tablice z nazwiskami. Wymienimy tam cegły - dodaje Marcysiak. Renowacji doczekają się też 3 rzeźby, w tym m.in. postać Chrystusa na grobie Marty Karaśkiewiczowej autorstwa Feliksa Gicewicza.
       ile na zabytki?
       
  W tym roku z budżetu Bydgoszczy na ochronę zabytków trafi 500 tysięcy złotych. Za tę sumę zostanie odnowionych 11 obiektów,w tym m.in. bydgoskie spichrze oraz kościoły: pw. św. Mikołaja, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Trójcy
       - W listopadzie ustawimy na cmentarzu planszę ze zdjęciami odnowionych nagrobków i figur.
       
  historia cmentarza
       
  Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy założono w 1806 roku. Na cmentarzu znajduje się wiele grobowców o wartości historycznej m. in.: groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w 1870-1871 r.; mogiła zasłużonego bydgoszczanina Teofila Magdzińskiego oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 r. mieszkańców miasta . Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku. Pochowani są tutaj obywatele zasłużeni dla miasta.
       Wtedy też chcemy zakończyć budowę parkanu wokół nekropolii
  - informuje Marcysiak.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy