Starówka ożyje

  Maciej Myga

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jest szansa na to, żeby Długa i przyległe do niej ulice odzyskały dawny blask. Niedawno zarejestrowano stowarzyszenie "Bydgoska Starówka".
       O przywrócenie do życia (rewitalizację) ulicy Długiej przedsiębiorcy i osoby związane ze Starym Miastem walczą już od wielu lat. Teraz zawiązali stowarzyszenie "Bydgoska Starówka". - Na pewno będziemy mieli większe możliwości jako instytucja. Jest już pierwszy efekt naszych starań. Miasto w końcu zgodziło się na remont nawierzchni ulicy Długiej - mówi Piotr Garsztka, wiceprezes stowarzyszenia.
       Chodnik w granicie
       
  Wymianą nawierzchni Długiej zajmie się Bydgoskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Plac budowy ma przejąć od miasta już w poniedziałek, 11 lipca. - Roboty rozpoczną się prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia. Zobowiązaliśmy się je zakończyć w październiku - informuje Andrzej Bartoszak, szef BPRD.
       Na chodnikach Długiej mają zostać położone bardzo wygodne dla pieszych granitowe płyty (50 na 50 centymetrów) z tzw. groszkową powierzchnią. Jedynie pośrodku - na dawnej jezdni - pozostanie pas bruku.
       Najciekawszym pomysłem członków stowarzyszenia i ratusza jest ustawienie w pobliżu ulicy Jana Kazimierza, na starych torach, tramwaju, który ma być jednocześnie salonikiem prasowym i miejscem promocji Bydgoszczy.
       Koniecznie odnowić!
       
  Stowarzyszenie "Bydgoska Starówka" czeka teraz sporo pracy. Społecznicy chcą przede wszystkim przekonać miasto do konieczności odnowienia kamienic. Są wśród nich takie budynki, jak na przykład dom przy Długiej 24, w którym rezydował król Stanisław August. Obecnie kamienica jest w opłakanym stanie.
       - Będziemy negocjować z władzami miasta. Bydgoszcz jest jednym z nielicznych miast w regionie, gdzie kamienice są tak zaniedbane. Nie dociera do nas argument, że muszą się zgodzić na to wspólnoty mieszkaniowe, które zajmują te domy - tłumaczy Roman Puchowski , drugi z wiceprezesów stowarzyszenia.
       Dach nad ulicą
       
  "Bydgoska Starówka" zamierza także zadaszyć przezroczystym tworzywem ulicę Stefana Batorego. To nowatorskie rozwiązanie ma być kolejnym środkiem, ożywiającym okolice Długiej. Ma też zachęcić bydgoszczan do odwiedzania tej części miasta. - Będą mogli tam przez cały rok gromadzić się artyści. Już teraz myślimy również o świątecznym oświetleniu starówki. Zanim jednak to nastąpi, chcemy, pod patronatem "Pomorskiej", zorganizować święto najstarszej ulicy w Bydgoszczy - dodają członkowie stowarzyszenia.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy