Pociąg do lektury

  Katarzyna Piojda

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzieci chętnie przystąpiły do akcji. Czy równie chętnie będą czytać?

  Dzieci chętnie przystąpiły do akcji. Czy równie chętnie będą czytać? ©Wojciech Wieszok

  Ponad 500 dzieci z 20 szkół przyszło wczoraj na Stary Rynek z książkami. Wszyscy wrócili do domów też z książkami. Tyle, że innymi.
  Dzieci chętnie przystąpiły do akcji. Czy równie chętnie będą czytać?

  Dzieci chętnie przystąpiły do akcji. Czy równie chętnie będą czytać? ©Wojciech Wieszok

       Monika Wasilewska z Gimnazjum nr 20 przy ul. Karpackiej przyznaje, że więcej czasu spędza przed komputerem niż nad książką. - Czytam lektury szkolne, bo wiadomo: są obowiązkowe - mówi. - Co miesiąc obiecuję sobie, że będę czytała przynajmniej jedną książkę na tydzień. Udaje mi się przeczytać tylko kilka stron, a już miesiąc mija.
       Wczoraj z koleżankami z klasy i książką w ręku poszła na Stary Rynek.
  Tam ich szkoła zorganizowała akcję uwalniania książek. Chodziło o to, żeby książki, które od lat leżą na półce, trafiły do innych czytelników. W akcji wzięło udział ponad 500 dzieci. Uczestnicy przebrali się w postacie z bajek. "Harry Potter" i "Kubuś Puchatek" rozmawiali przez telefony komórkowe.
       - Mam ładniejszą sukienkę od ciebie - chwaliła się "Śpiąca Królewna" "Sierotce Marysi". Za chwilę w odpowiedzi usłyszała: - Ja mam za to siedmiu krasnoludków.
       Wszyscy szukali nowych tytułów. - Przyniosłem kolejny tom przygód Tomka Sawyera - powiedział Marcin z Zespołu Szkół nr 17. - Tę książkę znam na pamięć. Kto mi da inną?
       Ola, z "zerówki" w przedszkolu w Fordonie, miała w plecaku dwa komiksy. - Wymienię je na grubą książkę, która ma drukowane literki, bo tylko takie umiem czytać - wyjaśniła.
       Dzieci zaczęły wymieniać się książkami, a dorośli uczestnicy happeningu czytali im na głos "Lokomotywę". - No tak, najważniejsze to mieć pociąg do czytania - powiedziała Ela Wnuk z gimnazjum "dwudziestki".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy