Wszystko lśni?

  (pio)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W weekend bydgoszczanie zakasali rękawy i wzięli się do porządkowania swojego świata.
       Do Dnia Ziemi mieszkańcy naszego miasta przygotowywali się prawie miesiąc. Zaopatrzyli się najpierw w gumowe rękawice i duże worki do śmieci (te rozdawali pracownicy Wydziału Gospodarki i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta). Tak wyposażeni ruszyli sprzątać świat. Zaczęli od bydgoskich ulic, skwerów i lasków.
       Poranne początki
       
  Uczniowie Zespołu Szkół nr 20 przy ul.
  Sielskiej w Starym Fordonie na wielkie sprzątanie wyszli już o ósmej rano w piątek. Młodzi fordoniacy nie zbierali śmieci sami - do pobliskiego lasu poszli z nauczycielami i dyrekcją. Każdy z nich miał po godzinie pełen worek odpadów. W tym samym czasie, kto został w szkole, mógł kupić "eko-ciasteczka" i zobaczyć wystawę kronik średniowiecznych o zdrowej żywności.
       Nie tylko uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich świętowali Dzień Ziemi. Studenci Akademii Techniczno-Rolniczej zbierali "pozostałości" po spacerowiczach w lasku w Fordonie niedaleko domu studenta.
       Maluchy w akcji
       
  Najmłodsi też zbierali papiery. Pięcio- i sześciolatki z przedszkola "Promyczek" przy ul. Komuny Paryskiej porządkowały las przy ul. Dąbrowa. Śpiewały i sprzątały. Sporo się przy tym napracowały: zebrały ponad 20 worków odpadów i kilka wiader szkła.
       Tuż za płotem
       
  Starsi bydgoszczanie też nie siedzieli bezczynnie w domu. Pan Teodor z Bydgoszczy ma działkę w Dąbrowie Chełmińskiej. - Wiosenne porządki już na niej zrobiłem, więc poszedłem z żoną do pobliskiego lasu pozbierać papiery - opowiada. - Po drodze spotkaliśmy sąsiadów - działkowców, którzy też szli zbierać śmieci. Byliśmy zaskoczeni i my, i oni. Za rok pójdziemy już razem sprzątać świat za płotem ogródków.
       Sprzątnij wokół siebie
       
  35 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Ziemi na 22 kwietnia. Tego dnia 20 mln Amerykanów opuściło swoje biura i urzędy, by wziąć udział w pochodach i happeningach. Nie było lekcji i zajęć w 10 tys. szkół i na 2 tys. uniwersytetów. Nawet Kongres USA zawiesił pracę. W 1990 roku Dzień Ziemi obchodziło już 200 mln ludzi w 140 krajach świata. Wtedy też po raz pierwszy Dzień Ziemi odbył się w Warszawie.
       Dzisiaj Dzień Ziemi połączony jest z akcją "Sprzątanie świata" zapoczątkowaną przez Australijczyka Iana Kiernana. Inicjatorką akcji w Polsce jest Mira Stanisławska-Meysztowicz.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy