Miasto ucichnie

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jutro większość instytucji w Bydgoszczy nie będzie działać. Dłużej ma kursować komunikacja miejska.
       Jutro w Watykanie odbędzie się pogrzeb Jana Pawła II. Ci, którzy nie wybierają się na uroczystości, będą je śledzić w Bydgoszczy. Na Starym Rynku od godziny 9 pogrzeb Ojca Świętego będzie można oglądać na specjalnym telebimie. O godz. 21 na rynku rozpocznie się natomiast msza żałobna, którą będzie sprawował bp Jan Tyrawa , ordynariusz bydgoski. Dziś natomiast o godz. 20 msza papieska odbędzie się w bydgoskiej Bazylice.
       Urzędy zamknięte
       
  Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta piątek, 8 kwietnia jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miasta. Nie będą przyjmować także komisje poborowe i lekarska. Nieobecność osób, którym na piątek Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy wyznaczył termin stawiennictwa w jakiejkolwiek sprawie, będzie usprawiedliwiona. Mogą za to przyjść dziś lub w poniedziałek.
       Prezydent Konstanty Dombrowicz zaapelował do wszystkich pracodawców, szefów firm i instytucji, aby umożliwili uczestniczenie swoim pracownikom w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II transmitowanych z Watykanu.
       Sądy i ZUS też
       
  W piątek nie załatwimy więc praktycznie żadnej sprawy. Nieczynny będzie Sąd Okręgowy, sądy rejonowe oraz rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne w okręgu bydgoskim. Nie załatwimy też niczego w ZUS-ie. Zamknięte będą banki, w tym największy - PKO Bank Polski. Skorzystać będziemy mogli za to z bankomatów. Wolne mają też urzędy pocztowe. Przez całą dobę pracować będą tylko dwie placówki przy Jagiellońskiej i Zygmunta Augusta. Działać mają również całodobowe apteki: "Alba" przy Curie-Skłodowskiej i "Centralna" przy Gdańskiej. Wojewódzki Szpital Dziecięcy będzie pracował jak w dni wolne od pracy. Jutro czynne mają być też stacje benzynowe, m.in. sieci "Orlen" czy "Shell".
       Gdzie po zakupy?
       
  Zamknięte będą bydgoskie markety: m.in. "Tesco", "Auchan", "Geant", "Carrefour", "Biedronka", "Obi". Od godziny 20 będzie można zrobić zakupy w całodobowych sklepach sieci "Tesco". Prawie normalnie będą funkcjonowały sklepy BSS. Zamknięte zostaną tylko między godziną 10 a 13. Nieczynne będą piekarnie sieci "Krys-And".
       Jak jeżdżą?
       
  Jak w dni powszednie ma kursować komunikacja miejska. Dłużej, bo do godz. 0.30 będą kursowały linie autobusowe: 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 60, 64, 65, 67, 69, 70, 71, 72, 74, 79, 94 i tramwajowe: 1, 2, 3, 4, 6, 8. Od godz. 22 korzystanie z tych linii będzie bezpłatne.
       Podobnie będzie z liniami nocnymi. Dodatkowo zostaną uruchomione kursy na liniach: 66 - godz. 23.15 z placu Kościeleckich, 75 - godz. 23.30 i 0.10 z osiedla Leśnego do Myślęcinka, 73 - godz. 23.10 i 0.10 z Łęgnowa do Stomilu, 92 - godz. 23.30 i 0.10 z ronda Grunwaldzkiego do Lipnik. Żeby wierni mogli wrócić z mszy żałobnej, do północy wydłużą też kursowanie linie 301 i 302.
       Dziś i jutro z ruchu będzie wyłączony Stary Rynek. Dziś, dzięki ustawionemu tam telebimowi, można śledzić "Requiem" Mozarta z Filharmonii Pomorskiej. Darmowych biletów już nie ma. Jutro nie będzie można też jeździć po obszarze ograniczonym ulicami: Przy Zamczysku, Wały Jagiellońskie, Focha (Mostowa). Dojadą tam jedynie służby ratownicze oraz obsługujące piątkowe uroczystości na Rynku. Zmiany w ruchu mają obowiązywać do godziny 1 w sobotę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy