Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godnie do końca

Hanka Sowińska
Sześć łóżek, kolorowe ściany i dzięcięce obrazki. Do tego bardzo fachowa pomoc medyczna. W niedzielę, w Święto Miłosierdzia Bożego Szpital Uniwersytecki otworzył oddział opieki paliatywnej.

     Nie tylko w Bydgoszczy brakuje oddziałów opieki długoterminowej i paliatywnej. W wielu innych miastach również. Dlatego otwarcie kolejnej, choć niewielkiej placówki, cieszy pacjentów, lekarzy i księży.
     Hospicjum w Watykanie
     
Powstały w lecznicy przy ul. Jurasza oddział jest trzecim - po Domu Sue Ryder i Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki.
     - Przez ostatnie dni życia Ojca Świętego obserwowaliśmy swego rodzaju hospicjum w Watykanie. To, co tu powstało, jest wspólną inicjatywą Caritas Diecezji Bydgoskiej, Szpitala Uniwersyteckiego i Collegium Medi cum UMK - powiedział bp Jan Tyrawa.
     Jak poinformował Krzysztof Demidowicz , dyrektor szpitala, oddział ma być zalążkiem przyszłej Kliniki Medycyny Paliatywnej. Na razie w trzech salach oddziału może przebywać sześciu pacjentów.
     7 listopada 2004 r., z okazji Dnia Hospicjów, Jan Paweł II mówił:
     "Troska, z jaką pracownicy hospicjów i wolontariusze otaczają osoby nieuleczalnie chore i umierające jest wielkim dziełem miłosierdzia. Proszę Boga, by wynagradzał ich miłość i oddanie swoimi łaskami".
     Pierwszy Dom Sue Ryder
     
Niewiele osób wie, że już w latach 60., przy obecnym szpitalu im. dr. Antoniego Jurasza, działał - pierwszy w grodzie nad Brdą - Dom Sue Ryder. Wtedy w tej lecznicy znajdował się oddział onkologii. Po wybudowaniu Centrum Onkologii nowy Dom Sue Ryder został otwarty w 1996 roku przy ul. Roentgena.
     Przypomnijmy. Lady Sue Ryder, wielka przyjaciółka Polski stworzyła Fundację, dzięki której w krajach doświadczonych wojnami i skutkami rządów totalitarnych wybudowano ponad 80 domów opieki. Aż 30 działa w naszym kraju. - Właśnie w tym budynku, w którym ponad 40 lat temu znajdował się DomRyder, chcemy stworzyć klinikę - zapowiada szef szpitala.
     
Bez bólu, pogodnie
     Postęp medycyny jest ogromny. Bywają jednak choroby, w których dalsze, intensywne zabiegi już nie przynoszą efektów. Wtedy pacjentom powinno zaoferować się leczenie paliatywne. Tak właśnie nazywa się całość postępowania medycznego, psychologicznego i duchowego, stosowana u pacjentów, których życie dobiega końca.
     Na fachową pomoc chorzy mogą liczyć nie tylko w trzech placówkach, ale również we własnych domach. W obu hospicjach działa domowa opieka paliatywna, funkcjonują również poradnie medycyny paliatywnej.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska