Nasz i ich świat

  Monika Wójcik

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nie ma to jak wspólnie z kolegami pokonać opór kawałka sklejki - póżniej można się pochwalić, że ten taboret zrobiło się własnoręcznie

  Nie ma to jak wspólnie z kolegami pokonać opór kawałka sklejki - póżniej można się pochwalić, że ten taboret zrobiło się własnoręcznie

  Tutaj nawet najprostszych codziennych czynności trzeba uczyć się jak zadanej lekcji.
  Nie ma to jak wspólnie z kolegami pokonać opór kawałka sklejki - póżniej można się pochwalić, że ten taboret zrobiło się własnoręcznie

  Nie ma to jak wspólnie z kolegami pokonać opór kawałka sklejki - póżniej można się pochwalić, że ten taboret zrobiło się własnoręcznie

       Ponad 250 podopiecznych, psychoterapia, zajęcia rewalidacyjno-rehabilitacyjne, hipoterapia i dogoterapia, a dla każdego szklanka mleka.
       Tak w skrócie, można scharakteryzować jedną z bydgoskich szkół. Szkołę dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Choć sale są tutaj nieduże, to panuje w nich przyjazna i ciepła atmosfera. Nie ma tu gorszych ani lepszych, wszyscy traktowani są jednakowo. Z szacunkiem i po partnersku.
       Doświadczają życia
       
  Problemów jest tu znacznie więcej niż w zwykłej szkole, lecz więcej jest też osób, które chcą je rozwiązywać.
       - Dzieci uczą się przez doświadczenie, dlatego organizujemy wycieczki i rozmaite plenery. Pragniemy, aby jak najlepiej poznały nasz świat - mówi dyrektor szkoły, Danuta Rokita- Borawska.
       Nauczyciele Zespołu Szkół opracowali program wczesnego wspomagania dzieci dysfunkcyjnych. W zajęciach uczestniczą dzieci (od trzeciego roku życia) z Bydgoszczy i okolic. W formie zabawy korygowane i kompensowane są zaburzenia ruchowe, poznawcze i emocjonalno-społeczne. Nauka i terapia przez zabawę prowadzone są przez doświadczonych pedagogów i psychologa.
       Twój przyjaciel
       
  Od kilku lat w DPS "Słoneczko" grupa uczniów ZS nr 30 uczestniczy w zajęciach dogoterapii. Spotkania z psiakami odbywa się raz w tygodniu. Opiekunem czworonogów jest Tadeusz Karnicki , treser psów i członek fundacji "Cane pro Humana". Dzieci próbują zakładać psom obrożę, czołgają się z nimi w specjalnych tunelach, kulają się po materacach.
       - Kiedy pies liże rękę dziecka, wywołuje na jego twarzy uśmiech - przyznają opiekunowie - Dzieciaki robią też kule z gazet i rzucają zwierzakom.
       Kolejną atrakcją są wizyty w stadninach koni.
       - Dwa razy w roku organizujemy wyjazdowe warsztaty hipoterapii. Jeżeli tylko jest ku temu okazja, to wyjeżdżamy do Gliszcza. Tam prowadzone są zajęcia hipiczne - mówi Ilona Zegadło , nauczycielka.
       Wokół nas
       
  Wielu uczniów pochodzi z rodzin biednych i patologicznych. Nie każdego stać na obiad w szkole, czy choćby bułkę na śniadanie.
       - Nauczyciele sami zbierają pieniądze na opłacenie szklanki mleka dla każdego dziecka - mówi Ilona Zegadło . - Część obiadów dofinansowuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 77 dzieci, część Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - 11 dzieci. Dobrze, kiedy uda się znaleźć sponsorów. Obecnie, z takiej pomocy korzysta 19 uczniów.
       Sówka mądra główka
       
  Niepełnosprawność małych podopiecznych jest bardzo zróżnicowana. Stąd, zajęcia dobierane są w zależności od potrzeb najmłodszych. Aby usprawnić, między innymi funkcje manualne, koordynację wzrokowo-ruchową i logicznego myślenia, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich SP biorą udział w "Zajęciach dla sprawnej rączki i mądrej główki".
       - Każde z dzieci znajduje się na innym poziomie rozwoju. Zajęcia muszą odbywać się w umiejętnie zorganizowanych grupach o różnym poziomie edukacyjnym. Poza tym, uczniowie uczestniczą w koncertach muzycznych, uroczystościach, wycieczkach, warsztatach terapeutycznych. Korzystają też z sali gimnastycznej, sali gimnastyki korekcyjnej, tak zwany suchy basen, siłowni.
       Oprócz zajęć dydaktycznych, szkoła daje tym dzieciom dużo ciepła i zrozumienia, którego chyba potrzebują najbardziej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy