Muzyka za darmo

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Najlepiej prawo autorskie przestrzegają markety i restauracje, najgorzej zakłady usługowe.
       Idziemy do sklepu, fryzjera czy restauracji. Pobyt w każdym z tych miejsc umila nam muzyka dochodząca z głośników. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jeżeli właściciel chce, by w jego lokalu rozbrzmiewała muzyka, musi wykupić specjalną licencję.
       Jak mówi Wiesław Łataś, dyrektor bydgoskiego okręgu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, na ich obszarze działania, umowę licencyjną ma około 3 tysiące, czyli około 75 procent podmiotów. A co z pozostałymi 25 procentami? - Albo nie mają umowy, albo jeszcze o nich nie wiemy - odpowiada Łataś.
       Najlepiej z przestrzeganiem prawa w tej dziedzinie radzą sobie markety . - Pukają do nas już na kilka miesięcy przed otwarciem i pytają o możliwość wykupienia licencji- przyznaje Wiesław Łataś. Nieco gorzej jest z mniejszymi sklepami. Za to najgorzej w zakładach usługowych. - Często, gdy rozmawiamy z właścicielem takiego zakładu, on dziwi się i mówi "Przecież ja nic takiego nie robię". Ludzie nie rozumieją, że to to samo, co kradzież kromki chleba - dodaje dyrektor bydgoskiego ZAiKS-u. Tymczasem opłaty nie są aż tak duże. Najmniejsza stawka wynosi 55 złotych miesięcznie
       W mydlarni przy ulicy Batorego w widocznym miejscu wisi informacja o wykupionej licencji. - Dla nas było to zupełnie naturalne. Tak samo jak płacimy ZUS-owi czy urzędowi skarbowemu, płacimy również ZAiKS-owi - stwierdza Lidia Balcer , handlowiec ze sklepu "Stara Mydlarnia".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy