Nad Balatonem

  Natalia Bet

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dla wielu bydgoszczan Bartodzieje to najładniejsza dzielnica. Ze względu na Balaton. - <i>Czemu nie można tam popływać łódką? </i>- wzdycha Czytelniczka. Już niedługo będzie to możliwe.
       Ta glinianka zawsze przyciągała wielu bydgoszczan. Spotkać tu można nie tylko mieszkańców z okolicznych bloków, ale także z innych osiedli. Kiedyś, w letnie miesiące była tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, a zimą dzieci przychodziły się poślizgać. Dziś, spacerowicze narzekają na zanieczyszczoną wodę i brzydki zapach idący od wody.
       Droga inwestycja
       
  Próbą wskrzeszenia wspomnień ma być przebudowa Balatonu. Po pierwsze: nowe nabrzeże, zasadzenie zieleni i ułożenie kamieni. Po drugie: gruntowne oczyszczenie stawu.
       Co jakiś czas odżywa pomysł, żeby na wodę wróciły łódki. Tylko, że woda już nie ta. - Dawniej była czysta - przyznaje Dariusz Szczerbiak, inspektor z Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji Urzędu Miasta. - Mamy zamiar przywrócić jej pierwotny stan. Czeka nas dużo pracy: napowietrzanie, czyszczenie z osadu. Jeżeli to zrobimy, to i tak dużo - dodaje. - Poprawi się środowisko i warunki dla ptactwa. Zmieni się zapach.
       
  Przy brzegu będzie można urządzić przystań dla łódek. Później zostanie ułożony chodnik z kostki. Tak, jak w rejonie ul. Swarzewskiej.
       Kto dołoży?
       
  Na razie wydział rozwoju gospodarczego i inwestycji na prace może przeznaczyć sto tysięcy złotych. Brakuje jeszcze ośmiuset tysięcy złotych. Urzędnicy miejscy liczą na pomoc Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeżeli tylko znajdą się pieniądze, realizacja ruszy na wiosnę. I może już niebawem w stawie pływać będą... karpie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy