Plac tysiąca aut

  Wojciech Mąka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Do wyboru, do koloru... Na bydgoskiej giełdzie samochodej auta sprzedają nawet handlarze z Piły i Gniezna.

  Do wyboru, do koloru... Na bydgoskiej giełdzie samochodej auta sprzedają nawet handlarze z Piły i Gniezna. ©Tadeusz Pawłowski

  Jest tanio i jest wybór. Ale jest niewielu kupców. Ci, którzy sprowadzali z Niemiec samochody, żeby na nich zarobić, stają teraz na głowie, żeby je sprzedać.
  Do wyboru, do koloru... Na bydgoskiej giełdzie samochodej auta sprzedają nawet handlarze z Piły i Gniezna.

  Do wyboru, do koloru... Na bydgoskiej giełdzie samochodej auta sprzedają nawet handlarze z Piły i Gniezna. ©Tadeusz Pawłowski

       są ci, którzy na bydgoską giełdę samochodową mają najdalej: handlowcy z Piły i Gniezna, właściciele aut z Chojnic albo Nakła. Potem przyjeżdżają miejscowi. Wszyscy po to, żeby sprzedać samochody.
       Co pod maską?
       
  Volkswagena golfa z 1995 roku z przyzwoitym silnikiem można kupić za kilkanaście tysięcy złotych. Ładnego, choć dwunastoletniego forda fiestę - za 6,7 tys. zł. Sprzedawcy stają na głowie, żeby złapać klienta.
       - Panie, toż to nowy samochód - zachwala golfa kombi właściciel. Golf ma mały przebieg - 70 tysięcy km. Ale klient jest nieufny. - Nie nowy, tylko dziesięcioletni - mówi i nurkuje pod maską macając silnik.
       - Ja tu tylko leję olej i benzynę, niczego nie musiałem naprawiać - właściciel fiesty przekonuje chętnego na kilkunastoletni samochód.
       - A czego on tak szumi? To normalne? - młody chłopak ma chętkę na volvo. Właściciel z flegmą uspokaja: - To łożyska w alternatorze. Samochód długo nie był uruchamiany i dlatego tak hałasują. To normalne, każde auto tak ma.
       
  Mało komu udaje się sprzedać auto od razu. Większość osób przychodzi oglądać i sprawdzać ceny. Ale jak już są chętni, to...
       - No, poszedł...
       
  Mówię ci, co się działo - melduje przez komórkę szczęśliwiec, który sprzedał samochód. - Jak się zaczęli licytować! Na końcu jeden chciał się bić!
       
  Na giełdzie są dwa rodzaje sprzedających - ci, którzy pozbywają się swoich samochodów, i ci, którzy ściągnęli je niedawno z Niemiec. Przedstawiciel komisu z Gniezna przyjechał do Bydgoszczy z czterema samochodami. Normalnie - zapakował na lawety i przywiózł te 80 kilometrów. Jedna piąta giełdy to auta na lawetach - jeszcze nie zarejestrowane w Polsce. - Mało chętnych, jest kłopot ze zbytem - mówią laweciarze. - Nic dziwnego, w Niemczech już nie ma w czym wybierać, wszystkie auta pojechały do Polski.
       - Rejestrujemy ponad tysiąc nowych samochodów miesięcznie -
  mówi Waldemar Winter , zastępca dyrektora wydziału uprawnień komunikacyjnych bydgoskiego ratusza. - Ruch zaczął się w maju.
       

       Jutro w dodatku "W drogę" wydrukujemy wzór umowy na kupno samochodu. Wystarczy ją wyciąć i gotowe!
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy