Czytelne fundusze

  Katarzyna Piojda

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W bibliotekach jest milion dwieście tysięcy książek, a będzie ich więcej. Wkrótce placówki te na zakupy mają dostać 90 tysięcy złotych.
       Samo południe. Biblioteka na parterze w bloku przy ul. Rataja 2 w Nowym Fordonie. Odnowione ściany, przy każdej z nich stoją regały pełne książek. W oknach czyste firanki. Na parapetach okiennych - kwiaty w kolorowych doniczkach. Przy stoliku siedzą dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 65.
       Hołd w wypożyczalni
       
  W kilku książkach szukają informacji na temat Hołdu Pruskiego.
  - Przygotowujemy się właśnie do sprawdzianu z historii - mówi 11-letnia Monika. - W podręczniku są tylko informacje podstawowe. Chcemy wiedzieć więcej. Liczymy na szóstki. Zawsze przed testem przychodzimy tutaj i korzystamy z książek na miejscu. Rodzice nie mają pieniędzy na nowe publikacje. Pani bibliotekarka doradza, w których mamy szukać dodatkowych informacji.
       
  Coraz więcej osób korzysta z wypożyczalni książek. - Na dzisiaj ponad pięćdziesiąt tysięcy czytelników, a z roku na rok ta liczba ciągle wzrasta - informuje Ewa Stelmachowska, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Na początku lat 90-tych z powodu braku funduszy musieliśmy zamknąć dwanaście placówek. Od kilku jednak lat w mieście działa ich tyle samo - 36.
       
  Zastrzyk gotówki
       
  W najbliższym czasie bydgoskie biblioteki mają dostać dodatkowe pieniądze. - Prawdopodobnie otrzymamy blisko dziewięćdziesiąt tysięcy złotych na zakup nowych książek - wyjaśnia Stelmachowska. - Pieniądze z Ministerstwa Kultury przekaże nam Urząd Marszałkowski. Rocznie kupujemy kilkanaście tysięcy nowych tytułów. Dodatkowe fundusze pozwolą na większe zakupy.
       
  W wypożyczalniach są nie tylko książki. Można korzystać z gazet, czasopism, map. Są też płyty CD i tradycyjne, winylowe, czarne krążki. Niewidomi mogą wypożyczać "książki mówione", tj. kasety z nagranym tekstem publikacji.
       Kiedy otwarte?
       
  Czytelnia Główna, ul. Stary Rynek 24, czynna codziennie w godz. 9-19, oprócz niedziel i świąt, soboty w godz. 9-17;
       Czytelnia Czasopism, ul. Stary Rynek 24, czynna codziennie w godz. 9-19, oprócz niedziel i świąt, soboty w godz. 9-17;
       Ośrodek Informacji Gospodarczej i Prawnej, ul. Długa 41, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-19, soboty w godz. 9-16;
       Czytelnia Regionalna, ul. Stary Rynek 22, czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-19, wtorki i czwartki w godz. 9-15.30, soboty w godz. 9-14;
       Wypożyczalnia, ul. Stary Rynek 24, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-19, soboty w godz. 9-14;
       Wypożyczalnia Zbiorów Muzycznych i Książek Dźwiękowych, ul. Długa 41, czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-19, wtorki i czwartki w godz. 9-15.30.
       ----
       Najstarsza wypożyczalnia obecna Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Ma 101 lat.
       Książki, które liczą sobie najwięcej lat, to inkunabuły z XV wieku.
       W bydgoskich bibliotekach 150 osób.
       1992 rok - 32,2 tysiąca zarejestrowanych czytelników.
       2003 rok - 53,3 tysiąca zarejestrowanych czytelników.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy