Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara szafa i kanapa straszą w centrum miasta

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Filip Kowalkowski
Kiedy bydgoszczanie dostali możliwość pozbywania się odpadów wielkogabarytowych, zaczęli z tego rozwiązania korzystać. Nie wszyscy jednak robią to jak trzeba. Czasem meble, których chcą pozbyć się mieszkańcy, stoją nawet kilka dni na chodniku

Stare meble, dywany czy zużyty sprzęt rtv. Zgodnie z przepisami odpady wielkogabarytowe trzeba wystawić przed granice nieruchomości albo w przypadku bloków - przy wiacie śmietnikowej. Pół biedy, jeśli to ulica gdzieś na peryferiach Bydgoszczy. Ale niepotrzebnych mebli czy innego sprzętu pozbywają się również mieszkańcy ścisłego centrum.

Na problem zaśmiecania odpadami wielkogabarytowymi właśnie śródmiejskich osiedli zwraca uwagę radny Szymon Róg.
- Nagminne jest wystawianie przed posesje wielkogabarytowych odpadów niezależnie od obowiązującego harmonogramu. Dochodzi do sytuacji, że na reprezentacyjnych ulicach Bydgoszczy, np Dworcowa czy Długa, przez wiele tygodni na widok publiczny wystawiane są zdezelowane elementy meblowe czy inne wyposażenia mieszkań - dodaje radny w swojej interpelacji.

https://pomorska.pl/tag/wywoz

Rocznie w Bydgoszczy jest zbieranych 4 tysiące ton odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe to takie, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się do pojemników na odpady zmieszane. Na przykład meble, wykładziny, wózki, wanny, miski, opakowania po sprzęcie RTV, meble ogrodowe, skrzynki, doniczki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady wielkogabarytowe należy wystawiać od godziny 19 w dniu poprzedzającym odbiór odpadów do godziny 6 w dniu odbioru odpadów. Można je również zawieźć do jednego z trzech Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych: przy: ul. Inwalidów 45; ul. Smoleńskiej 154 wjazd od Nowotoruńskie; ul. Podmiejskiej 4. Punkty są czynne codziennie od godz. 8 do 20, oprócz niedziel i dni świątecznych.

Jak zwraca uwagę Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, harmonogramy odbioru odpadów dostarczane są właścicielom nieruchomości w terminie do końca roku na następny rok kalendarzowy, a więc z dużym wyprzedzeniem. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe na tablicach ogłoszeniowych lub wiatach śmietnikowych, zamieszczają informacje o terminie odbioru odpadów wielokogabarytowych w danym miesiącu. W każdej chwili można również sprawdzić terminy na stronie czystabydgoszcz.pl. Tam też również, w zakładce „Zgłoś problem” można podać miejsce, gdzie odpady leżą za długo.

Jeżeli ktoś regularnie nie przestrzega ustalonych w przepisach godzin wystawiania odpadów, Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi kieruje pouczenie do właściciela lub zarządcy nieruchomości, w którym informuje o konsekwencjach.
Możemy zostać również 500-złotowym mandatem przez strażników miejskich, którzy sprawdzają, czy odpady nie leżą zbyt długo. Jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to wtedy grozi nam nawet kara w wysokości 5 tys. zł.
Likwidacją zalegających odpadów, pomiędzy terminami odbiorów, zajmuje się również Administracja Domów Miejskich, która na własny koszt usuwa stare meble czy sprzęt, zwracając uwagę właśnie na centrum miasta.
Obecnie BZGOK prowadzi kolejną kampanię edukacyjną wśród mieszkańców.

Magdalena Nowak-Paralusz gościem programu "Mam Pytanie"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska