Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata za posiadanie psa 2017 [DO KIEDY, GDZIE OPŁACIĆ, CENA]

kad
To gminy ustalają czy pobierają opłaty od posiadania psów. Kwota nie może być jednak wyższa niż 118,97 złotych rocznie od jednego czworonoga.
To gminy ustalają czy pobierają opłaty od posiadania psów. Kwota nie może być jednak wyższa niż 118,97 złotych rocznie od jednego czworonoga. Mariusz Kapala
Sprawdźcie, do kiedy trzeba zapłacić za pupila, gdzie należy to zrobić i ile wynosi opłata w 2017 roku.

Ministerstwo Finansów podało, że w 2017 roku opłata od posiadania psów nie może przekraczać 118,97 złotych rocznie od jednego czworonoga. Gminy same decydują, czy i ile na ich obszarze trzeba zapłacić za pupila. W Bydgoszczy, podobnie jak w poprzednich latach, właściciele nie muszą płacić nic. W 2014 roku z tej opłaty zrezygnował także Toruń, a pięć lat wcześniej Grudziądz. Mieszkańcy gmin Kowal i Janikowo również są z niej zwolnieni.

Na przykład w gminie Osielsko opłata od posiadania psów wciąż obowiązuje i wynosi 47 złotych od każdego psiaka, którego posiadamy. Właściciele dwóch czworonogów muszą więc zapłacić do końca marca 94 złote. - Opłatę można uiścić w Banku Spółdzielczym, który znajduje się przy ulicy Szosa Gdańska 55c bez dodatkowych kosztów - tłumaczą w gminnym urzędzie.

Również w gminie Kamień Krajeński trzeba zapłacić za pupila. Opłata wynosi 30 złotych za każdego psa, a zapłacić ją trzeba do 15 marca w kasie urzędu lub przelewem na konto.

W niektórych miastach uregulować opłatę można w siedzibach Towarzystw Opieki nad Zwierzętami, a część pieniędzy jest przekazywana na utrzymanie bezdomnych czworonogów.

Mimo że w części gmin opłata od posiadania psów wciąż obowiązuje, nie wszyscy muszą ją płacić. Zwolnione z niej są m.in osoby starsze, niepełnosprawne i rolnicy.

INFO Z POLSKI odc.18 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności
  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa
  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek określa, w drodze uchwały, rada gminy z uwzględnieniem górnej granicy stawki ogłoszonej przez ministra finansów. Rada może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Może też wprowadzić dodatkowe ulgi. Na przykład w Szczecinie zwolnieni z opłat są także właściciele zwierząt adoptowanych ze schronisk, wysterylizowanych i szczeniąt do czwartego miesiąca życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska