Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie możesz jechać do sanatorium, zgłoś to. Inni skorzystają

Małgorzata Wąsacz
Obecnie w naszym regionie na wyjazd do uzdrowiska czeka się 28 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Obecnie w naszym regionie na wyjazd do uzdrowiska czeka się 28 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Dawid Łukasik
Wystarczy odesłać do NFZ oryginał skierowania. Jeśli tego nie zrobimy, to skierowanie przepadnie, a inni chętni nadal będą czekać w kolejce.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że kolejka do sanatorium w naszym regionie ostatnio się wydłużyła. Obecnie trzeba czekać 28 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Tymczasem np. w maju ubiegłego roku czas oczekiwania na wyjazd wynosił 25 miesięcy.
Jak wspomnieliśmy, kolejki się wydłużają m.in. dlatego, że w okresie jesienno-zimowym wielu pacjentów nie dojeżdża do sanatorium. Dużo jest też zwrotów i te miejsca przepadają. Za rok 2016 niewykorzystane miejsca w uzdrowisku w naszym województwie opiewały na kwotę 700 tys. zł.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Dziwię się ludziom, którzy nie informują NFZ, że nie pojadą do sanatorium. Przecież to tylko jeden telefon! Dzięki niemu ktoś inny może wskoczyć na to miejsce i skorzystać z leczenia. Moja znajoma dostała skierowanie do sanatorium na Wielkanoc. Od razu wiedziała, że nie pojedzie, bo na święta przyjeżdża do niej syn z rodziną. Powiedziałam jej, żeby poinformowała NFZ, bo to miejsce przepadnie. Wzruszyła tylko ramionami. Jestem pewna, że nie zadzwoniła - mówiła pani Alicja z Włocławka w sobotniej rubryce „Gazeta Słucham”.

- Apelujemy do pacjentów, aby odsyłali do funduszu oryginały skierowań na leczenie uzdrowiskowe w sytuacji, kiedy z różnych powodów nie mogą skorzystać z przedmiotowego leczenia. Wówczas z tych skierowań skorzystają kolejne osoby oczekujące na pobyt w sanatorium. W innym przypadku skierowania przepadają, pacjenci nadal czekają w kolejce, a sanatoria tracą, ponieważ NFZ nie zapłaci za świadczenia zdrowotne, jeśli pacjent ich nie otrzyma - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Jak dodaje, w 2016 roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało prawie 22 tys. mieszkańców naszego województwa. Wspomniane 700 tys. zł stanowi 2,18 proc. kwoty przeznaczonej na świadczenia zdrowotne w lecznictwie uzdrowiskowym.

Pacjenci, którzy mają złożone skierowania w 2015 roku, a chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego i jednocześnie minęło 18 miesięcy od ostatniego pobytu w sanatorium, mogą wyjechać na leczenie w styczniu i lutym tego roku. Kujawsko -Pomorski OW NFZ ma wolne miejsca dla dorosłych. Chętni na wyjazd powinni zgłosić ten fakt w siedzibie Działu Uzdrowisk, ul. Warszawska 10 w Bydgoszczy albo pod numerami tel. 52 582 31 25 oraz 52 582 31 34.

Warto też pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach można się zwrócić do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Są to np. nagła choroba lub śmierć najbliższej osoby, ślub własny lub dzieci, inne losowe zdarzenia, których pacjenci nie mogli wcześniej przewidzieć. Wszystkie powyższe sytuacje powinny zostać udokumentowane.

INFO Z POLSKI odc.19 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska