Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część nauczycieli w Kujawsko-Pomorskiem straci pracę

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Masowych zwolnień nie będzie, ale od września część nauczycieli w regionie straci pracę . Jeszcze trudniej może być bez gimnazjów.
Masowych zwolnień nie będzie, ale od września część nauczycieli w regionie straci pracę . Jeszcze trudniej może być bez gimnazjów. Piotr Smolinski
Masowych zwolnień nie będzie, ale od września część nauczycieli w regionie straci pracę . Jeszcze trudniej może być bez gimnazjów.

Gdy okazało się, że sześciolatki nie będą musiały iść do pierwszej klasy, zanosiło się na ogromne zwolnienia nauczycieli. Samorządy obawiały się, że pierwszoklasistów będzie bardzo mało i pedagodzy nie będą mieli kogo uczyć.

Przewidywania w części się potwierdziły, ponieważ rzeczywiście w regionie niewielu rodziców zdecydowało się na posłanie swoich sześciolatków do pierwszej klasy. Jest to jednak na tyle duża grupa dzieci, że masowych zwolnień nauczycieli nie będzie.

Klaudia i Patrycja odeszły za wcześnie. Barcin płacze [zdjęcia]

W Bydgoszczy do pierwszych klas szkół podstawowych prowadzonych przez miasto pójdzie w sumie 1364 dzieci. - Dzięki temu, że od września 22 proc. sześciolatków rozpocznie naukę w szkole podstawowej, zostało utworzonych więcej oddziałów klas pierwszych - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Tym samym zmniejszyła się prognozowana liczba nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy utracą pracę, ze 100 do 54, w tym na emeryturę przejdzie 8 nauczycieli (wg danych z czerwca - przyp. red).

W Toruniu pracę może stracić 11 nauczycieli, a 134 będzie pracowało w zmniejszonym wymiarze godzin. Jednocześnie 119, którzy byli zatrudnieni na czas określony do 31 sierpnia tego roku, nie zostały przedłużone umowy o pracę. - Nauczycielom z edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych zatrudnionym na czas nieokreślony (18 nauczycielom klas I-III i pięciu z oddziałów przedszkolnych) zaproponowano przeniesienie do przedszkoli lub zmianę warunków pracy - informują w Urzędzie Miasta Torunia.

Na emeryturę ma przejść 11 pedagogów. Dwóch zostanie przeniesionych w tzw. stan nieczynny, co oznacza, że przez pół roku będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu i zachowają prawo do wynagrodzenia. Jak zastrzegają w UM, ruch kadrowy w oświacie jeszcze trwa i najświeższe dane zostaną przedstawione już jutro.

W Inowrocławiu od 1 września 6 nauczycieli, którzy mają uprawnienia emerytalne, odejdzie z pracy. - Są to: nauczyciel matematyki, języka polskiego, historii, języka francuskiego, biologii i nauczania początkowego - informuje Monika Dąbrowska z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia. - Ponadto wygasły umowy zawarte na czas określony 4 nauczycielom nauczania początkowego.

- Wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którym wcześniej nie planowano przedłużyć umów o pracę na rok szkolny 2016/2017, otrzymali zatrudnienie w przedszkolach miejskich i w szkołach podstawowych - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

- W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów w stosunku do roku ubiegłego nie nastąpiły zwolnienia nauczycieli. Niektórzy skorzystali z możliwości przejścia na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne. Inne osoby były zatrudnione na czas określony i umowy o pracę wygasły z końcem roku szkolnego - mówi Jacek Świtała, kierownik Wydziału Edukacji w żnińskim ratuszu.

To jednak nie koniec obaw o nauczycielskie posady. We wrześniu przyszłego roku MEN chce rozpocząć wdrażanie reformy edukacji. Wówczas obecni szóstoklasiści przejdą do siódmej klasy. Jednocześnie nie będzie już naboru do gimnazjów, w których zostaną drugie i trzecie klasy.

W kraju jest około 7,5 tys. gimnazjów. Według szacunków ZNP, wskutek zmian planowanych przez MEN pracę może stracić aż 45 tys. nauczycieli, w tym 37 tys. z gimnazjów. Ze stanowiskami pożegnają się dyrektorzy placówek. - Bez pracy pozostanie również około 30 tys. pracowników administracji i obsługi - dodaje Magdalena Kaszulanis, rzecznik ZNP.

W zeszłym tygodniu związek utworzył koalicję „NIE dla chaosu w szkole” i zbiera podpisy po petycją w jej obronie.

- Obawiamy się , że nauczyciele będą tracić pracę - mówi również Wojciech Jaranowski, rzecznik Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. - Chcemy, aby zwalnianym nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym zapewniono pakiet osłonowy. Proponujemy m.in. przywrócenie prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i wydłużenie stanu nieczynnego.

Jednak zdaniem MEN reforma nie spowoduje utraty pracy przez nauczycieli. - Nie potwierdzamy tych obaw - mówi Anna Zalewska, rzecznik MEN. - Głównym czynnikiem zmniejszenia zatrudnienia w ostatnich latach był niż demograficzny. Reforma pomoże nam uchronić miejsca pracy.

Ministerstwo proponuje m.in. ograniczenie liczby nadgodzin, które miałyby być przydzielane nauczycielom gimnazjów. W gimnazjach, które zostaną przekształcone w podstawówki lub licea, nauczyciele mają z automatu przechodzić do nowych placówek.

Kuratoria oświaty mają też utworzyć specjalne listy nauczycieli, którzy stracą pracę. Jeśli w szkole zwolni się miejsce, dyrektor będzie musiał zgłosić się najpierw do kuratora z pytaniem, czy na liście są nauczyciele zagrożeni utratą pracy. Mają oni być zatrudniani w pierwszej kolejności.

Prognoza Pogody na 31.08.2016

(źródło: TVN Meteo Active)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska