Holenderski wiatrak do uratowania

  Holenderski wiatrak do uratowania

  (bd)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Obok wieży kościelnej dominuje nad wsią. Z roku na rok w coraz gorszym stanie. Miłośnicy historii regionu i zabytków postanowili go uratować.
  Holenderski wiatrak do uratowania

  Holenderski wiatrak pochodzi z połowy XIX w. Tam miejscowi gospodarze, a także z dalszej okolicy, wozili zboże, a młynarz robił swoje. Ale nadszedł czas taki, że wiatraki przestały już służyć rolnikom, młyny o napędzie elektrycznym wprowadziły nową jakość technologiczną. Pozostałe, opuszczone niekiedy wiatraki, stały się jedynie częścią krajobrazu. Popadały w ruinę, niekiedy ktoś im w tym pomagał, podkładając ogień pod drewniane.


  Łąkorski wiatrak holenderski jakość przetrwał, ale dziś jego stan techniczny wymaga wielu zabiegów, przede wszystkim czekał na pasjonatów. I doczekał się.


  We wsi mieszka Jan Ostrowski, człowiek którego znamy jako regionalistę i twórcę muzeum w Łąkorzu. Zebrał w nim wiele eksponatów codziennego użytku gospodarzy, narzędzia rolnicze itp. To właśnie Jan Ostrowski, jako prezes Stowarzyszenia Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu postanowił ratować zabytek.


  Przede wszystkim udało się go odkupić od poprzedniego właściciela, który - prawdopodobnie - nie miał szczególnych planów wobec tego obiektu.


  - Chcemy, żeby służył jako swego rodzaju centrum edukacyjne, jako ślad historii tych ziem. Dla młodzieży, ale i też starszego pokolenia, umiłowanego w historii regionu - mówi Jan Ostrowski.


  O pomoc poproszono dr Kazimierza Grążawskiego z brodnickiego muzeum. - Wprawdzie jestem archeologiem, a nie konserwatorem zabytków wskazałem pewien sposób postępowania. Cieszę się, że chociaż w takiej roli mogłem się przydać, jako miłośnik historii.


  Wiatrak posiada w swym wnętrzu wiele cennych maszyn i urządzeń. Już zostały zinwentaryzowane, opisane, są też zdjęcia. Maszyny na pewno tam pozostaną. Jest plan zagospodarowania, właśnie na cele edukacyjne. Natomiast, żeby je uratować należy zacząć od zadaszenia.


  Za naszym pośrednictwem stowarzyszenie zwraca się, nie tylko do mieszkańców wsi - o stare zdjęcia pokazujące wiatrak z czasów, gdy było jeszcze zwieńczenie dachowe. Działacze stowarzyszenia liczą także na pomoc rzeczową lub finansową. Kontaktować się można z Janem Ostrowskim - tel. 509 980 320 lub listownie - 13-334 Łąkorz, Łąkorz 2.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 20 »