Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwokat za trzy lata

Rozmawiał i fot. Bogumił Drogorób Bogumił Drogorób

     Rozmowa z
     Tomaszem Głuszkiem
     
aplikantem adwokackim z Brodnicy
     - Jakie pole otwiera się przed prawnikiem po zakończeniu studiów. Może założyć własna firmę, podjąć pracę w administracji, albo...
     
- ... kształcić się dalej. Wybrałem taką drogę. Jednak podstawowym warunkiem dojścia do zawodu sędziego, prokuratora, radcy, notariusza, referendarza sądowego - nowy zawód - czy adwokata jest aplikacja.
     - Wiadomo jednak, że dostanie się na aplikację, złożenie egzaminu, nie jest sprawą łatwą. Ten cel osiągają najlepsi.
     
- Nie jest to proste, ani łatwe, przyznaję. Co roku uczelnie wyższe opuszcza wielu absolwentów prawa, rynek pracy jest dość wąski. Nadto dość trudne są egzaminy wstępne na aplikację.
     - Wniosek z tego, że niewielu kandydatom udaje się dostać na aplikację. Pan pokonał tę barierę, osiągając, jak słyszałem, w skali kraju bardzo wysoki wynik.
     
- Nie przesadzajmy. W okręgu toruńskim, rzeczywiście, był to najlepszy wynik i, tak mi się wydaje, czołowe miejsce w kraju.
     - Nie za dużo skromności? Czasami warto się pochwalić, tym bardziej, że jest powód.
     
- Zanim przystąpiłem do egzaminu przez trzy lata pracowałem w kancelarii adwokackiej i nie był to dla mnie czas stracony. Nabierałem doświadczenia. Do tego praktyka i wiedza, a wiec teoretyczne i profesjonalne podejście do zawodu - to wszystko było bardzo pomocne przy egzaminach na aplikację. Same studia nie dają, moim zdaniem, wystarczającej wiedzy do tego, aby sobie poradzić w pracy prawnika.
     - Czy zna pan kogoś z Brodnicy, regionu, kto również pozytywnie przeszedł próbę egzaminu na aplikację.
     
- Owszem, moja żona Magda. Razem zadawaliśmy, razem udało nam się dostać, razem będziemy kontynuować naukę.
     - Lata praktyki w kancelarii adwokackiej zaowocowały m.in. interesującą publikacją. Jesteście, wraz żoną, autorami komentarza do ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych.
     
- W kancelariach adwokackich takich spraw jest wiele, są problemy z płaceniem alimentów, często się to kończy w sądzie. Ta nasza publikacja ma ułatwić dostępność, tłumaczyć zasady postępowania poszkodowanym, także wyjaśnić zasady ubiegania się o zaliczkę alimentacyjną, więc świadczenie wypłacane przez gminę osobom, które nie mogą alimentów uzyskać od swoich dłużników.
     - Kiedy zostanie pan mecenasem?
     
- Aplikacja trwa ponad trzy lata, kończy się egzaminem, podsumowujący okres nauki. Dopiero zdanie tego egzaminu uprawnia do wykonywania zawodu adwokata. Będę miał wówczas trzydzieści lat.
     - Wśród wielu prawników zawód przechodzi z ojca na syna. Jak jest u pana z tradycjami w rodzinie?
     
- Nie tylko zdarza się to w rodzinach prawniczych, to samo dotyczy między innymi lekarzy, słyszałem, że dziennikarzy. Myślę, że to dobrze świadczy o tradycji zawodu. Moi rodzice nie są prawnikami, ale moja żona ma korzenie prawnicze. Dziadek, ojciec, a teraz jej mąż...
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska