Niepodległość, metryka urodzenia

  Niepodległość, metryka urodzenia

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dla kogo z obywateli Nowego Miasta Lubawskiego i Brodnicy dzień powrotu ziem do macierzy był dniem przyjścia na świat, w wolnej Polsce?
       Obchody Dnia Niepodległości - związane z 11 listopada 1918 r. - nie dla wszystkich mieszkańców Polski były prawdziwym wyzwoleniem. Dla obywateli dzisiejszych ziem powiatu brodnickiego pierwszym dniem wolności po latach zaborów był 18 stycznia 1920 r., dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego - 19 stycznia 1920 r. W tych dniach, po wielu latach, mieszkańcy obu miast świętują, oddają hołd patriotom, swoim rodakom, krajanom.
       Próbowaliśmy dowiedzieć się czy pierwszy dzień wolności - 18 i 19 stycznia 1920 r. był także dniem radości rodzinnej, dniem przyjścia na świat obywatela wolnej, niepodległej Polski.
       W brodnickich księgach urodzeń, w języku niemieckim, pod datą 18 january 1920 nie ma żadnego zapisu. Jest o dzień wcześniej, 17 stycznia Stanisław Kwaśniewski zgłosił, iż jego żona Anastazja powiła syna Stefana. Drugi zapis pojawia się 19 stycznia 1920 r. a narodziny córki Marty z żony Marty Kruszczyńskiej z domu Lewandowska zgłosił Michał Kruszczyński, brodniczanin.
       W nowomiejskich księga najbliższy dacie 19 stycznia pojawia się wpis z 25 january 1920.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 20 »