Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległość, metryka urodzenia

Bogumił Drogorób
Dla kogo z obywateli Nowego Miasta Lubawskiego i Brodnicy dzień powrotu ziem do macierzy był dniem przyjścia na świat, w wolnej Polsce?

     Obchody Dnia Niepodległości - związane z 11 listopada 1918 r. - nie dla wszystkich mieszkańców Polski były prawdziwym wyzwoleniem. Dla obywateli dzisiejszych ziem powiatu brodnickiego pierwszym dniem wolności po latach zaborów był 18 stycznia 1920 r., dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego - 19 stycznia 1920 r. W tych dniach, po wielu latach, mieszkańcy obu miast świętują, oddają hołd patriotom, swoim rodakom, krajanom.
     Próbowaliśmy dowiedzieć się czy pierwszy dzień wolności - 18 i 19 stycznia 1920 r. był także dniem radości rodzinnej, dniem przyjścia na świat obywatela wolnej, niepodległej Polski.
     W brodnickich księgach urodzeń, w języku niemieckim, pod datą 18 january 1920 nie ma żadnego zapisu. Jest o dzień wcześniej, 17 stycznia Stanisław Kwaśniewski zgłosił, iż jego żona Anastazja powiła syna Stefana. Drugi zapis pojawia się 19 stycznia 1920 r. a narodziny córki Marty z żony Marty Kruszczyńskiej z domu Lewandowska zgłosił Michał Kruszczyński, brodniczanin.
     W nowomiejskich księga najbliższy dacie 19 stycznia pojawia się wpis z 25 january 1920.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska