Zacni obywatele, artysta i ich dzieło

  Zacni obywatele, artysta i ich dzieło

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kończy się Rok Anny Wazówny, ogłoszony w 380 rocznicę śmierci szwedzkiej królewny, siostry Zygmunta III Wazy, starościny brodnickiej. Jutro finał obchodów oraz uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.
  Pomnik Anny Wazówny powstał w pracowni grudziądzkiego artysty Ryszarda Kaczora. Stanął przez pałacem starościny brodnickiej.

  Pomnik Anny Wazówny powstał w pracowni grudziądzkiego artysty Ryszarda Kaczora. Stanął przez pałacem starościny brodnickiej. ©Bogumił Drogorób

       Zaczęło się
       dość niefortunnie
       
  - władze samorządowe powiatu brodnickiego, podczas specjalnej sesji, przypominając, że w tym roku mija 380 rocznica śmierci starościny brodnickiej, ogłosiły go Rokiem Anny Wazówny. Władze miasta dowiedziały się o tym z relacji prasowych. W programie obchodów położono nacisk na sesje popularno-naukowe, spotkania w szkołach, imprezy w Pałacu Anny Wazówny.
       Wówczas to burmistrz Wacław Derlicki poprosił do siebie brodnickich przedsiębiorców, którzy podjęli jego inicjatywę budowy pomnika. Stając się jedynymi sponsorami tego przedsięwzięcia wybrali z dwóch projektów złożonych przez Ryszarda Kaczora z Grudziądza i Kubę Matejkowskiego z Płowęża - artystów rzeźbiarzy - propozycję rzeźbiarza z Grudziądza.
       W pewnym momencie
       zanosiło się na dwie uroczystości
       
  - powiatową i miejską. Dobro wspólne jednak zwyciężyło - ustalono wspólny program zakończenia obchodów Roku Anny Wazówny łącząc go dorocznym Narodowym Świętem Niepodległości.
       Mówiąc o zasługach Ryszarda Kaczora, którego dzieło już brodniczanie mogą podziwiać, trzeba wspomnieć także
       o darczyńcach
       
  Dzięki ich zaangażowaniu finansowemu pomnik powstał. Ich nazwiska znalazły się także na cokole pomnika - Renaty i Wojciecha Rocławskich, Hanny i Zbigniewa Socha, Danuty i Janusza Wiesiołek, Stefanii i Stanisława Wiśniewskich, Barbary i Wojciecha Wojenkowskich oraz Wacława Derlickiego.
       Oni też,
       w towarzystwie ambasadora Królestwa Szwecji
       
  w Polsce dokonają uroczystego odsłonięcia pomnika.
       Także w czwartek, o godz. 13.45 w Pałacu Annyówny, rozpoczną się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W okolicznościowym koncercie usłyszymy filharmoników bydgoskich. Natomiast msza św. za Ojczyznę odprawiona zostanie w kościele farnym, 13 listopada o godz. 12.15.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 18 »