Strefa ekonomiczna to już nie fantazja

  Strefa ekonomiczna to już nie fantazja

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Specjalna strefa ekonomiczna obejmuje m.in. grunty w Nowym Mieście Lubawskim.

  Specjalna strefa ekonomiczna obejmuje m.in. grunty w Nowym Mieście Lubawskim. ©Nadesłane

  Gdy radni, którzy kilka tygodni temu złożyli mandaty w samorządzie nowomiejskim, będą kiedyś oceniać inwestycyjne dokonania Lidii Grabowskiej, burmistrza, muszą wziąć pod uwagę fakt utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Właśnie za jej kadencji.
  Specjalna strefa ekonomiczna obejmuje m.in. grunty w Nowym Mieście Lubawskim.

  Specjalna strefa ekonomiczna obejmuje m.in. grunty w Nowym Mieście Lubawskim. ©Nadesłane

       Nie są to fantazje na temat gospodarki w Nowym Mieście Lubawskim, ale dokument rządowy. Otóż w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 października 2005, zmieniającym rozporządzenie w sprawie warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej czytamy m.in. "...strefa obejmuje
       
  grunty o powierzchni
       524,0691 ha położone na terenach miast: Elbląg, Pasłęk, Lidzbark warmiński, Morąg, Mrągowo, Mława,óda, Olsztyn, Bartoszyce i Nowe Miasto Lubawskie..."
       Rozporządzenie
       zapisano pod nr. 1782
       
  a znajduje się w Dzienniku Ustaw.
       Utworzona Podstrefa Nowe Miasto Lubawskie nosi nazwę Kompleks Makuszyńskiego, - prawdopodobnie od położenia i sąsiedztwa ul. Kornela Makuszyńskiego. Podzielono ją na dwa rejony i szczegółowo opisano jaki teren obejmuje, gdzie są granicę (treść tego opisu jest najbardziej zrozumiała dla geodetów - przyp. B.D.).
       Pomińmy zatem właściwości terenowe, określone w rozporządzeniu i opisane
       w Kompleksie Makuszyńskiego
       
  Bardziej istotne jest inne spostrzeżenie z lektury owego dokumentu. Jest to jasne przesłanie i sygnał dla inwestorów, iż w Nowym Mieście Lubawskim, nad Drwęcą, są tereny gdzie może powstać przemysł, usługi, gdzie są ludzie gotowi podjąć pracę. Gdzie warto zainwestować, bo płyną z tego określone korzyści dla przyszłych przedsiębiorców w postaci rozmaitych ulg i innych dobrodziejstw, które strefa ekonomiczna niesie.
       Oczywiście,
       znajdą się krytycy
       
  tej decyzji rządu. Prawdopodobnie będą też podważać zasadność jej wydania - w okresie gdy był formowany nowy gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Otóż rząd Marka Belki nie uczynił nic w okresie przejściowym, co byłoby sprzeczne z interesem kraju, gospodarki, interesem regionalnym. Tak się składa, że nowy rząd będzie wykonawcą tego rozporządzenia, gdyż termin jego wejścia w życie to "...14 dni od dnia ogłoszenia..."
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 20 »