Księgowa potrafi

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Trwa budwa komory dynamicznego schładzania.

  Trwa budwa komory dynamicznego schładzania. ©Bogumił Drogorób

  "Unifreeze" mrozi warzywa i owoce, ale pieniędzy nie zamraża. Firma woli inwestować, wie także jak skutecznie zdobyć unijne dotacje.
  Trwa budwa komory dynamicznego schładzania.

  Trwa budwa komory dynamicznego schładzania. ©Bogumił Drogorób

       W okolicach Górzna, gdzie od wielu lata działa "Unifreeze", są plantacje warzyw i owoców. Wielkie pola malinowe i truskawkowe, zagony cebulowe, sady wiśniowe. Nad okolicą pieczę trzyma "Unifreeze", choć nikt plantatorów nie przymusza, by wiązał się kontraktem wyłącznie z jednym odbiorcą. Jednak ludzie pracujący w rolnictwie czy sadownictwie są tradycjonalistami. Wierzą, że tutejszy odbiorca, to
       swój
       
  Na takich opiniach budują autorytet firmy wszyscy - plantatorzy i pracownicy "Unifreeze". Łatwiej jest o współpracę z takim partnerem, który sam wychodzi w pole, co więcej, tworzy coraz lepsze warunki skupu i przechowywania warzyw i owoców.
       W ostatnim czasie, cicho, bez specjalnego rozgłosu, "Unifreeze" otrzymała nagrodę wojewody kujawsko-pomorskiego, za efektywne wykorzystanie pieniędzy unijnych.
       Jak to się robi?
       
  Zdaniem pracowników promocji i marketingu wstępem do sukcesu jest dobra księgowa. Dorota Biegajska , zajmująca się w "Unifreeze" księgowością, opanowała w niezłym stopniu pisanie wniosów o dotację z unijnych funduszy.
       - Dlaczego w niezłym? - przerywa reporterskie notowanie Marianna Dolna z promocji "Unifreeze". - To jest mistrzostwo! Ona też otrzymała nagrodę z województwa, tak jak firma. Dobrze napisany wniosek jest podstawą. Niektórzy wynajmują do pisania wniosków o dotacje specjalne firmy. My nie musimy tego robić, co oznacza, że oszczędzamy na dokładkę.
       Do tej pory z SAPARD mroźna firma z Miesiączkowa otrzymała czterokrotnie dotacje. Dwa pierwsze wnioski przyniosły jedynie po 30 proc. dotacji, dwa kolejne - już po 50 proc.
       Łącznie 2,6 mln złotych
       
  Za ostatnie pieniądze powstaje właśnie komora dynamicznego schładzania. Z niej, na eksport do krajów Unii Europejskiej, wyjadą świeże truskawki i maliny.
       Powstaje zatem - w ciągu ostatnich kilku lat - piąta hala. Powierzchnię wszystkich obliczyć można na ok. 550 m kwadratowych. Każda spełnia inną funkcję. Obecną buduje brodnicka firma budowlana "Westerbud". - Będzie gotowa o czasie. Tylko tyle mogę ujawnić - słyszę lakoniczną opinię szefa firmy Sławomira Krajnika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 23 »