Coś dla turystów

  Coś dla turystów

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nie wszystkie zabytki, pamiątki historii, możemy oglądać z bliska. Przyczyna wcale nie jest prozaiczna.
  Najdłużej żyjący świadek dziejów Brodnicy.

  Najdłużej żyjący świadek dziejów Brodnicy. ©Bogumił Drogorób

       Na liście obiektów zabytkowych miasta znajdujemy m.in. fragmenty murów miejskich, z basztą, wieżę ratuszową. Jest też bardzo interesujący zabytek przyrody - prawem chroniony - jak i pozostałe, związane z architekturą. To ponad 600-letni dąb "Kopernik", najdłużej żyjący świadek historii miasta - jak powiada Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy.
       Wszystkie wspomniane tu pamiątki historii łączy jeden element - znajdują się na terenie prywatnym. Wieżę ratuszową z XIV w. można podziwiać z poziomu Dużego Rynku. Wejście na wieżę jest niemożliwe, gdyż otoczona jest kamienicami prywatnymi i żaden z właścicieli takiej nieruchomości nie stanie z kluczem, żeby wpuścić, spragnionych widoku z góry, turystów.
       Na terenie dwóch właścicieli znajduje się baszta przy Starym Placu Szkolnym. Kto zatem prowadziłby prace konserwatorskie, nawet gdyby znalazły się na ten cel pieniądze w kasie miejskiej? I tak ruiny baszy oglądamy zza wysokiej bramy, ogradzającej teren prywatny.
       Najłatwiej stosunkowo zobaczyć prastary dąb przy ul. Kamionka. Należy tylko przyjechać na myjnię samochodową, albo przejść się do komisu samochodowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 18 »