W gronie małych

  Liliana Sobieska, Paweł Kędzia

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Krajobraz Neringi.

  Krajobraz Neringi. ©Internet

  Władze Górzna przychyliły się do naszej propozycji i nawiązują kontakt z bułgarskim Mełnikiem. Próbują się też skontaktować z litewską Neringą.
  Krajobraz Neringi.

  Krajobraz Neringi. ©Internet

       Górzno ma ok. 1300 mieszkańców i jest najmniejszym miastem byłego województwa toruńskiego.
       Rok temu przy okazji publikacji "Nie najmniejsi!" zaproponowaliśmy samorządowcom z Górzna nawiązanie współpracy z Mełnikiem w Bułgarii i Ne-ringą na Litwie
       równie niewielkimi miastami
       Litewska Neringa składa się z kompleksu miejscowości, które leżą na części Mierzei Kurońskiej. Jako całość jest zabytkiem urbanistycznym. Neringa, z 2500 mieszkańców, jest najmniejszym miastem Litwy.
       Z kolei Mełnik słynie z produkcji wina, a w jego sąsiedztwie znajduje się bułgarski biegun ciepła. To także najmniejsze miasto w tym kraju.
       Obie miejscowości są wielkimi atrakcjami turystycznymi.
       Górzno dotychczas nie miało zagranicznego partnera, dlatego zaproponowaliśmy samorządowcom nawiązanie współpracy ze wspomnianymi miastami.
       - Ciekawy pomysł. Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem kontaktu z tymi miastami. Chcemy rozpocząć współpracę. Będzie też to
       
  okazja do wymiany doświadczeń
       związanych z turystyką, skoro są to - jak Górzno - ośrodki turystyczne. W przyszłości także wymianą młodzieży - mówił wówczas Franciszek Zgliński, burmistrz Górzna.
       Kilka miesięcy temu sekretarz gminy Paweł Kubicz w porozumieniu z burmistrzem Franciszkiem Zglińskim wystosował oficjalne pisma do ambasad Litwy i Bułgarii.
       Strona litewska do tej pory jeszcze się nie odezwała, ale z ambasady bułgarskiej nadeszła wstępna odpowiedź w końcu ubiegłego roku. Władze Górzna uzyskały
       namiary na burmistrza Mełnika
       z którym będzie można nawiązać już bardziej konkretne rozmowy.
       Pierwsze kroki zostały więc poczynione. Teraz będziemy śledzić kolejne poczynania władz górznieńskich w nawiązywaniu współpracy, a być może w przyszłości także wymiany gospodarczej lub turystycznej pięknych i najmniejszych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 20 »