Ustnie, pisemnie?

  Bogumił Drogorób

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radnych powiadamiano, że burmistrz nie może z nimi zawierać umowy cywilno-prawnej.

  Radnych powiadamiano, że burmistrz nie może z nimi zawierać umowy cywilno-prawnej. ©Archiwum

  W kwietniu ub.r. Kazimierz Tuptyński, wiceburmistrz Brodnicy zlecił wykonanie planu zagospodarowania terenu i projekt budowy domków letniskowych w Cichem, miejskim ośrodku letniego wypoczynku młodzieży. Czy postąpił słusznie?
  Radnych powiadamiano, że burmistrz nie może z nimi zawierać umowy cywilno-prawnej.

  Radnych powiadamiano, że burmistrz nie może z nimi zawierać umowy cywilno-prawnej. ©Archiwum

       Firmą, której zlecono wykonanie tego zadania "Nieruchomości KOM-BUD", kieruje Zdzisław Brążkiewicz, radny miejski. Według naszych informacji, uzyskanych w Urzędzie Miejskim w Brodnicy, "...pisemnej umowy na wykonanie tego zadanie nie zawierano". Temat został przyjęty do realizacji, wykonany, wpłynęły pieniądze - ponad tysiąc złotych. Powstaje pytanie - czy w tym przypadku zostało naruszone prawo i jakie mogą być tego konsekwencje? Pozbawienie radnego mandatu? Czy wiceburmistrz postąpił zgodnie z prawem?
       - Zlecenie było pisemne - twierdzi Kazimierz Tuptyński , wiceburmistrz. - W zleceniu
       określiłem zadania rzeczowe, wynagrodzenie
       
  i termin wykonania zadania dla "Nieruchomości-KOMBUD". Później już takie rzeczy nie miały miejsca. To jedyny przypadek, jaki zdarzył się w mojej pracy w magistracie.

       Przypomnijmy, że Kazimierz Tuptyński rozpoczął pracę w magistracie na początku kwietnia. W jego gestii jest m.in. nadzór nad inwestycjami. Projekt dotyczący Cichego był jego debiutem do miejskich inwestycjach.
       - Został za to ukarany
       
  - tłumaczy burmistrz Wacław Derlicki . - Była to kara dyscyplinarna.
       
  Z ustawy o samorządzie wiemy m.in. że burmistrz, wójt czy prezydent nie może powierzyć radnemu wykonania pracy na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Nasi radni byli powiadamiani, że istnieje taki wymóg prawny - mówi Piotr Grążawski , rzecznik Rady Miejskiej.
       - Nie wykonywałem tego zadania, bowiem nie mam takich uprawnień - mówi Zdzisław Brążkiewicz. - Sprawę od początku
       prowadziła moja córka
       
  stosownie do swoich uprawnień. Nawet nie było mnie wtedy w Brodnicy gdy takie zlecenie nadeszło. Potwierdzam jednocześnie, że nie było żadnej umowy między mną, córką czy firmą, a wiceburmistrzem. W naszym biurze nie mamy obsługi prawnej. Myślę, że w interesie miasta było zadbać o wszelkie prawne uwarunkowania zlecenia czy umowy. Nadto, nie zabiegałem o to zlecenie, ani ja, ani moja córka.

       Nieprawidłowości w relacji między miastem a radnym wykazała kontrola wewnętrzna. O wyjaśnienie nieco skomplikowanej sytuacji burmistrz Wacław Derlicki zwrócił się niedawno do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W końcu stycznia br.
       nadeszło pismo
       
  z Departamentu Administracji Publicznej MSWiA. W obszernej argumentacji czytamy już na wstępnie zastrzeżenie, że prezentowany przez MSWiA pogląd "...stanowi jedynie opinię, która nie ma charakteru wiążącego, jako jedna z dopuszczalnych interpretacji prawa...". Autorka wyjaśnienia, Ewa Zalewska z Departamentu Administracji Publicznej odwołuje się do postanowień Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, Trybunału Konstytucyjnego, ustaw o samorządzie gminnym, podkreślając, że "...osoby pełniące wysokie funkcje publiczne muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami aktywności gospodarczej. Ich celem jest zapobieżenie angażowaniu się osób publicznych w sytuacje i uwikłania mogące nie tylko poddawać w wątpliwość ich osobistą bezstronność czy uczciwość, ale także podważać autorytet konstytucyjnych organów Państwa oraz
       osłabiać zaufania wyborców
       
  i opinii publicznej do ich prawidłowego funkcjonowania...
  "
       Jest też wykładnia prawna publikowana w Serwisie Administracyjno-Samorządowym. Komentując artykuł 24d ustawy o samorządzie gminnym jego autorzy przypominają, że ustawa przewiduje bezwzględny zakaz nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej przez radnego z wykorzystaniem mienia komunalnego, ale także powierzenia radnemu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej w gminie, w której pełni mandat. Dodają jednocześnie, ze "adresatem tej normy jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, który powinien liczyć się z konsekwencjami ustawowymi dokonywania tego rodzaju czynności cywilnoprawnych..."
       Wiceburmistrz Kazimierz Tuptyński poniósł karę dyscyplinarną. A co czeka Zdzisława Brążkiewicza? Czy zostanie
       pozbawiony mandatu?
       
  Ordynacja wyborcza w art. 190 ust. 2 i 4 przewiduje taką możliwość. Komentatorzy tej ustawy nie do końca jednak przesądzają taki wynik pisząc, iż "...w takiej sytuacji należy rozważyć wygaśnięcie mandatu radnego...".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 27 »