Tradycyjna ryba na wigilijnym stole

  Tradycyjna ryba na wigilijnym stole

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - Ten karp ma ponad kilogram - mówi Stanisław Murawski

  - Ten karp ma ponad kilogram - mówi Stanisław Murawski ©Fot. Mariusz Strzelecki

  U Stanisława Murawskiego, od 30 lat hodowcy ryb, karp na wigilijnym stole to podstawa.
  - Ten karp ma ponad kilogram - mówi Stanisław Murawski

  - Ten karp ma ponad kilogram - mówi Stanisław Murawski ©Fot. Mariusz Strzelecki

  Karp możne nie smakować. Zwykle jednak na stole musi się pojawić przynajmniej raz w roku, podczas Wigilii. U Stanisława Murawskiego, który ryby hoduje od trzech dekad, ta ryba jest na stole podczas każdej Wigilii.


  - Zwykle najpierw lekko go podsmażam na złocisty kolor, a potem duszę z warzywami w płytkim oleju. Z cebulką, natką pietruszki i koperkiem smakuje wyśmienicie. Jest bardzo soczysty - wyjaśnia hodowca.


  Poza karpiem na wigilijny stół trafiają również śledzie, amury i tołpygi.


  Stanisław Murawski ryby hoduje od wielu lat, teraz w dwóch stawach w Józefowie i Śliwkowie w gm. Waganiec. Zarybiał w swoim życiu różne zbiorniki wodne, niektóre miały nawet do 10 hektarów powierzchni. Chętnie opowiada o swojej pasji.


  - Na jednym hektarze można wypuścić do


  tysiąca kroczków


  (czyli młodych karpi do 20 dekagramów - dop. red.), poza tym jeszcze do stu pięćdziesięciu amurów i tyle samo tołpyg. Te ostatnie nie są konkurentami pokarmowymi karpia - opowiada Stanisław Murawski. - Wypuszczając młode karpie wiosną, jesienią można uzyskać przyrost nawet do jednego kilograma na sztuce. Oczywiście waga może być, przy dodatkowym dokarmianiu większa. Trzeba wówczas dodawać do karmy zboża.


  Najlepszy czas żerowania


  ryb to lipiec i sierpień. Należy jednak uważać z karmą, żeby nie przedawkować, bo wówczas w wodzie może dojść do procesów gnilnych.


  Zimą ważne jest prawidłowe dotlenienie wody.


  - Można stosować różne sposoby. Na przykład, gdy staw pokryje się lodem, trzeba odśnieżyć taflę i wykuć przeręblę. Następnie tłoczyć powietrze, na przykład przelewając wodę z jednej przerębli do drugiej, używając sprężarek lub pomp wodnych - wyjaśnia. - Te zabiegi warto zacząć wcześnie, bo wówczas zapobiegnie się przydusze ryb.


  - Ten karp, wyhodowany w stawie w Józefowie (gm. Waganiec) ma ponad kilogram - mówi Stanisław Murawski

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »