"Suszowe" na raty

  Jadwiga Aleksandrowicz, Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W większości gmin regionu trwają wypłaty ekwiwalentu za utratę plonów, spowodowaną tegoroczną suszą. Są gminy, gdzie takich wypłat jeszcze nie rozpoczęto.

  W gminie Koneck uprawnionych do pomocy jest 273 rolników. - Pieniądze dostało już sto osiemdziesiąt siedem osób. Mamy informację, że druga transza ma nadejść lada dzień - mówi Milena Żbikowska z koneckiego GOPS.


  Około 80 procent rolników


  w gminie Zakrzewo dostało w całości albo tylko część należnych pieniędzy. Anna Nie-działkowska, kierowniczka GOPS tłumaczy, że cała należna kwota trafiła do tych, którzy mają użytki zielone i hodują bydło (po niecałe 400 złotych) oraz do tych, którym należała się pomoc w wysokości 500 złotych. - Ci którzy mieli dostać po tysiąc złotych na razie dostali połowę. Resztę wypłacimy, gdy przyjdą pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego - tłumaczy.


  W gminie Waganiec przyjęli inna zasadę. - U nas wypłaty jeszcze się nie rozpoczęły. Czekamy na drugą transzę, a wówczas wszyscy rolnicy, którzy zostali zakwalifikowani do pomocy, dostaną należne kwoty w całości - mówi Małgorzata Szatkowska, kierowniczka GOPS w Wagańcu. W gminie tej na pomoc czeka 164 rolników.


  Także w gminie Bytoń wypłaty świadczeń dla


  poszkodowanych przez suszę zaplanowali na 28 i 29 listopada. Pieniądze dostanie ok. 360 rolników. Wypłaty będą bardzo zróżnicowane.


  - Zależą od rodzaju upraw i hodowli, wysokości strat - mów Anna Redmerska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytoniu.


  W gminie Radziejów pomoc przyznano 437 gospodarzom, kolejnym 60


  GOPS musiał odmówić


  - W myśl przepisów wsparcie należy się osobom, obowiązkowo ubezpieczonym w KRUS. Jeśli ktoś na przykład ma ziemię, ale pracuje jeszcze zawodowo, albo jest emerytem, ten ubezpieczeniu nie podlega - tłumaczy Elżbieta Radzimska, kierownik GOPS.


  Na razie rolnicy otrzymali po przeszło 60 proc. przyznanych świadczeń, resztę dostaną niebawem. - Wypłaciliśmy


  tyle, ile dostaliśmy pieniędzy


  od wojewody. Kiedy będzie druga transza środków, mieliśmy się dowiedzieć w środę, ale do dziś nic nie wiadomo. Myślę jednak, że do końca miesiąca uporamy się z wypłatami - mówi kierowniczka.


  W gminie Dobre wnioski o pomoc złożyło 355 rolniczych rodzin, w 244 przypadkach zapadły już pozytywne decyzje o wypłacie świadczeń. - Według zapewnień Urzędu Wojewódzkiego, pieniądze będą w przyszłym tygodniu, wtedy rozpoczniemy wypłaty dla pierwszej grupy poszkodowanych przez suszę. W najbliższych dniach mamy też dostać dalsze decyzje o wypłatach dla kolejnych rodzin - mówi Aleksandra Bąkowska, kierownik GOPS w Dobrem.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »