Niewiele już zostało

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych do dobry moment, żeby spojrzeć również na cmentarze zapomniane i zaniedbane - prawosławne, ewangelicko- augsburskie i żydowskie. W powiecie aleksandrowskim jest ich kilkanaście. Kilka już zostało zinwentaryzowanych. Wiele praktycznie przestało istnieć.
       Ostatnio zakończyły się prace inwentaryzacyjne dwóch nekropolii - ewangelicko-augsburskiej w Białych Błotach pod Aleksandrowem (ten cmentarz jakiś czas temu został uporządkowany przez grupę aleksa-ndrowskich miłośników dziejów miasta) oraz żydowski przy ulicy Parkowej w Aleksandrowie Kujawskim. Inwentaryzacji dokonała Maria Polaszek, absolwentka kierunku konserwatorskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
       - W dokumentacji uporządkowanych cmentarzy znalazły się między innymi opisy dokładnej lokalizacji nekropolii, opis obecnego stanu, opis zachowanych nagrobków, sposobu pochówku, symboliki, usytuowania nekropolii - wyjaśnia dr Andrzej Cieśla, historyk, który społecznie zainicjował akcję inwentaryzacji innowierczych nekropolii rozsianych po całym powiecie. - Dokumentacja zawiera również zalecenia konserwatorskie.
       
  Inwentaryzacja obu nekropolii trwała przez ostatnie kilka tygodni. W Białych Błotach zachowały się nagrobki oraz drewniany krzyż, z cmentarza żydowskiego przy Parkowej nie zostało nic.
       Niebawem rozpocznie się inwentaryzacja kolejnych dwóch cmentarzy, w Otłoczynie (gm. Aleksandrów) protestanckiego, a w Służewie (gm. Aleksandrów) - żydowskiego.
       Wcześniej opracowano dokumentację dwóch nekropolii - żydowskiej w Nieszawie przy ul. Narutowicza i prawosławnej w Aleksandrowie przy ul. Wspólnej. Andrzej Cieśla zamierza doprowadzić do inwentaryzacji wszystkich innowierczych nekropolii w powiecie aleksandrowskim. Jest ich kilkanaście, m.in. w Aleksandrowie, Ciechocinku, Białych Błotach, Nieszawie, Nowym Ciechocinku, Służewie, Poczałkowie, Kamieńcu, Brudnowie i Starym Zbrachlinie.
       Z wielu pozostało tylko miejsce w pamięci najstarszych.
       Zdewastowany poniemiecki cmentarz przy ul. Słońsk Górny w Ciechocinku. Pomnik rodziny Mullerów i Adamów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »