Jazda po całej skali

  Rozmawiała Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z Markiem Stawińskim, absolwentem Akademii Muzycznej, nauczycielem śpiewu metodą "Speech Level Singing"
  Marek Stawiński mieszka w Aleksandrowie, pracuje w ratuszu jako inspektor ds. kultury, sportu i turystyki

  Marek Stawiński mieszka w Aleksandrowie, pracuje w ratuszu jako inspektor ds. kultury, sportu i turystyki ©Fot. Ewa Skibińska

       - Skończyłeś szkołę muzyczną, potem wydział wokalno-aktorski, ale to ci nie wystarczało. Sięgnąłeś po metodę śpiewu "Speech Level Singing", wykorzystywaną przez Setha Riggsa z Los Angeles...
       
  - I oniemiałem. Kiedy po raz pierwszy pojechałem na warsztaty muzyczne do Krakowa, byłem zaskoczony, że w taki sposób można pracować z głosem. Bez udziwnień, kombinowania z przeponą i podniebieniem. Myślimy o oddechu, a tak naprawdę najważniejsze jest zwarcie strun. "Speech Level Singing" to technika, która odwołuje się do natury naszego głosu. Pracujemy od razu na całej skali, od najniższych do najwyższych dźwięków, a nie jak w klasycznej metodzie - po kawałku, najpierw dwa dźwięki, w następnym roku kolejne dwa i tak przez lata.
  To tak, jakby jeździć samochodem w pierwszych latach 20 kilometrów na godzinę i dopiero w kolejnych stopniowo zwiększać prędkość. SLS to "jazda" po całej skali głosu od razu, która pozwala dobrze go ustawić, a nawet naprawić wady strun głosowych.
       - Teraz sam jesteś już nauczycielem uczącym śpiewania tą techniką, i to tylko jednym z trzech w Polsce i 20 w Europie. Podobno SLS z powodzeniem wykorzystują też bardzo znani artyści?
       
  - Uczestnicząc w warsztatach dowiedziałem się, że wcześniej nauki pobierali m.in. Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz, Piasek, Mieczysław Szcześniak. Z zagranicznych wokalistów z metody "Speech Level Singing" korzystali choćby: Stevie Wonder, Barbara Streisand, Liza Minelli, wszyscy Jacksonowie, Natalie Cole. Mnie uczyli świetni nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych: Dave Stroud z Los Angeles, Dean Kaelin z Salt Lake City, Jeffrey Skouson z Las Vegas.
       - Młodzi wokaliści z naszego regionu mają okazję skorzystać z twoich doświadczeń. W Domu Muz przy ul. Podmurnej w Toruniu poprowadzisz indywidualne warsztaty śpiewania z wykorzystaniem SLS.
       
  - Warsztaty rozpoczną się we wrześniu, można się jeszcze zapisywać. Nie ma ograniczenia wieku, swój głos mogą szkolić wszyscy, którzy śpiewają i lubią to robić. SLS to naprawdę efektywna technika. Sam wciąż jeszcze jeżdżę na warsztaty do Krakowa. Marzy mi się kurs w Los Angeles, może kiedyś... Na razie wciąż pracuję nad swoim głosem, interesuje mnie repertuar operowy i na płycie, którą nagram w przyszłości, zaśpiewam utwory klasyczne i musicalowe.
       Kontakt z Domem Muz w Toruniu: tel. (0-56) 621-05-81 lub z Markiem Stawińskim - 0-505-972-972.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »