Chodnik wirtualny

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Długo jeszcze mieszkańcy nie zobaczą chodnika wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej. Jedno jest pewne - jego budowa w tym roku się nie rozpocznie.
       Rada Gminy przeznaczyła pierwsze pieniądze na zadanie o nazwie "Budowa chodnika w Rudunkach" dwa lata temu na opracowanie dokumentacji. Projekt gotowy w lutym tego roku, okazał się do wyrzucenia, bo jak powiedział "Kujawskiej" bydgoski projektant nikt w gminie nie powiedział mu, że chodnik ma biec po rowie, a nie - jak większość chodników w powiecie - między skrajem jezdni a rowem. W takiej sytuacji trzeba było zakres prac projektowych poszerzyć o odwodnienie jezdni. A to podnosi koszty i projektu, i wykonania.
       Nowy projekt dotarł do gminy
       
  dwa tygodnie temu. Ale przed wójtem Wiesławem Szareckim pojawiły się nowe trudności, które przedstawił we wtorek radnym z komisji rolnej. Okazuje się, że najpierw miała być budowana kanalizacja, ale umowę z wykonawcą (o ile uda się go wyłonić w pierwszym przetargu) najwcześniej - ze względu na procedury - będzie można podpisać dopiero 20 października. Poza tym trzeba budować na tymczasowej (?) wysokości 42 studzienki, a ponadto - dowodził wójt - rozkopana ziemia może pod wpływem jesiennych opadów zatkać budowaną kanalizację. No i nie wiadomo, czy nie zaskoczą mrozy. Słowem - budowy rozpocząć się nie da.
       Radni z komisji
       
  nie bez wątpliwości zgodzili się
       poprzeć na najbliższej sesji projekt uchwały o zapisaniu zadania jako wieloletnie i przesunięciu rozpoczęcia budowy na przyszły rok. Postawili jednak warunek - jeszcze w tym roku ma być wybrany wykonawca i podpisana z nim umowa. Ale to nie wszystkie bariery. Wciąż nie wiadomo, czy Zarząd Dróg Wojewódzkich nie wycofa się z ustnego przyrzeczenia, że na budowę chodnika da materiały. Da - jeśli taka pozycja znajdzie się w jego przyszłorocznym budżecie. Czy się znajdzie - tego nikt nie wie.
       - Skąd pan wie o tych wszystkich problemach - dopytywał Krzysztof Dąbrowski, przewodniczący rady gminy. - Zwrócił mi na nie uwagę mój pracownik, Wiesław Jakubiec, specjalista od dróg - odpowiedział wójt.
       Budowa chodnika, liczącego niewiele ponad 800 metrów, ma szansę przejść do historii gminy jako inwestycja - delikatnie mówiąc - pechowa. Nawiasem mówiąc ten sam gminny specjalista na poprzednim posiedzeniu komisji zapewniał, że nie można uregulować szerokości drogi w Nowej Wsi, bo rzekomo nie ma tam słupków granicznych. Udaliśmy się z przewodniczącym rady na tę drogę. W ciągu 10 minut znaleźliśmy dwa słupki, jeden w zbożu przedsiębiorcy z Rudunek, z którym gmina wygrała w ubiegłym roku proces o podorywanie drogi, drugi - w dorodnych chwastach. Służymy dokumentacją zdjęciową.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »