Zboża i buraki na torowiskach?

  Zboża i buraki na torowiskach?

  Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co zrobić z terenami po byłych torowiskach - zastanawiają się samorządowcy w gminach.

  Przez większość gmin powiatu radziejowskiego przebiegały kiedyś torowiska cukrowniczych kolejek wąskotorowych. Wąskotorówki już nie jeżdżą, a cukrownie likwidują tory, bo teraz transport surowca do zakładów odbywa się samochodami. Pozostały grunty po torowiskach. Niektórzy samorządowcy chcieli


  utworzyć ścieżki rowerowe


  biegnące na nasypach torów kolejek Cukrowni Dobre i Kruszwica.


  - Prowadziliśmy nawet rozmowy z cukrowniami i PKP o przejęciu tych terenów.

  Większość torowisk dalej należy do kolei, która kawałkami sprzedaje je rolnikom, mającym pola w sąsiedztwie nasypów - mówi Wojciech Kotarski, były wiceburmistrz Piotrkowa Kujawskiego, a teraz pracownik starostwa. Obecnie gmina jest właścicielem gruntów po kolejce cukrowniczej i


  dzierżawi nasypy rolnikom


  których pola do nich przylegają. - Niektóre torowiska, należące do kolei, są na tyle atrakcyjnie położone, że można byłoby pomyśleć o utworzeniu ścieżek rowerowych, ale musielibyśmy przejąć ten grunt. Jeśli przewoźnik go nam przekaże, wtedy pomyślimy o jego zagospodarowaniu - mówi Mirosław Skonieczny, burmistrz Piotrkowa.


  Wiele byłych torowisk znajduje się w gminie Radziejów.


  - Część starych torowisk biegnie przez pola, nie łącząc w zasadzie żadnych miejscowości. Pozostałe leżą wzdłuż dróg. Uważam, że te trzeba zabezpieczyć z myślą o ewentualnym poszerzaniu dróg. Prędzej czy później będziemy musieli to zrobić. Samochodów jest coraz więcej i trzeba pomyśleć o dostosowaniu ulic do natężonego ruchu - mówi Jerzy Zmierczak, wójt gminy Radziejów. Samorząd tej gminy zorganizował nawet spotkanie z rolnikami, na którym zastanawiano się, co zrobić z nasypami. - Zdecydowana większość chce, by je podzielić i włączyć w areał gospodarstw. Niektórzy tłumaczą, że ziemia pod tory została im kiedyś zabrana i teraz chcą jej zwrotu - mówi wójt.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »