Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi badacze środowiska

Jadwiga Aleksandrowicz
Grupa młodych badaczy z Francji,  Rumunii, Słowenii, Turcji i Włoch chwilę  po uroczystym powitaniu w sali  gimnastycznej zakrzewskiego gimnazjum
Grupa młodych badaczy z Francji, Rumunii, Słowenii, Turcji i Włoch chwilę po uroczystym powitaniu w sali gimnastycznej zakrzewskiego gimnazjum Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Uczniowie z pięciu krajów przyjechali do Zakrzewa, by wymienić się doświadczeniami prowadzonymi w ramach unijnego projektu.

Od września ubiegłego roku zakrzewscy gimnazjaliści, obok uczniów z Francji, Rumunii, Słowenii, Turcji i Włoch, biorą udział w unijnym projekcie "Razem w Europie ku ochronie środowiska" realizowanym w ramach europejskiego programu Socrates-Comenius. Prowadzą badania, i wymieniają się ich wynikami ze swymi zagranicznymi partnerami. Służą temu spotkania organizowane dwa razy do roku w innym kraju.

W ubiegłym roku zakrzewianie byli uczestnikami międzynarodowego spotkania we Włoszech. Teraz

oni są gospodarzami

forum, na które przyjechało 24 młodych badaczy i 16 opiekunów z pięciu krajów. Program koordynuje Simona Storchi z Włoch.

- Jestem po raz pierwszy w Polsce, to piękny i czysty kraj. Zauroczyła mnie zieleń, a zaskoczyło to, że na wsiach budynki stoją tak daleko od siebie - zwierzyła się "Kujawskiej".

Przyznała, że uczestników programu znalazła w Internecie i zaprosiła do wspólnego przedsięwzięcia.. Tam też wyszukała zakrzewskich gimnazjalistów, którzy prowadzą badania środowiska (gleby, wody, powietrza) i zaprosiła do udziału we wspólnym przedsięwzięciu. Opiekunem i koordynatorem prac zakrzewskich gimnazjalistów jest Stanisław Ryniecki.

Młodzi ludzie z Europy zamieszkali w domach gimnazjalistów, wszyscy

porozumiewają się po angielsku.

We wtorek po południu odbyło się uroczyste powitanie gości. Śpiewał szkolny chór, grała młodzieżowa orkiestra dęta, a kujawskie tańce i przyśpiewki zaprezentował zespół Kujawy z Osięcin. Europejczycy oglądali program z zainteresowaniem. Wcześniej goście zwiedzili włocławski "Anwil" i Ciechocinek, a w nim m.in. warzelnię soli i tężnie. Po południu każda grupa prezentowała wyniki prowadzonych od miesięcy badań.

Wczoraj młodzi badacze i ich opiekunowie zapoznali się z pracą toruńskiej oczyszczalni ścieków. Byli też w Obserwatorium Astronomicznym w podtoruńskich Piwnicach, zwiedzili starówkę, a wieczorem obejrzeli spektakl w Planetarium. Dziś zwiedzą Zakłady Sodowe "Mątwy" w Inowrocławiu i Biskupin, a na popołudniowym forum dyskutować będą o nowych zadaniach w ramach realizowanego projektu. Jutro goście opuszczą Zakrzewo. Już wiadomo, że kolejne spotkania (w przyszłym roku szkolnym) odbędą się w Słowacji i Turcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska