Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radni przyjęli pilotażowy program pomocy dla osób, które chcą usunąć pokrycia dachowe, wykonane z azbestu.
  Według przepisów, właściciele budynków muszą do 2032 r. usunąć elementy budowlane, wykonane z azbestu. Powiat chce zachęcić mieszkańców, by już teraz zaczęli myśleć o tym problemie. Dlatego też władze samorządu stworzyły program wsparcia dla tych, którzy zrobią to w tym roku. Otrzymają oni dotację w wysokości 50 proc. kosztów usunięcia niebezpiecznego materiału przez wyspecjalizowane firmy (ale nie więcej niż 2 tys.
  zł), mogą też dostać zwrot 50 proc. wydatków za transport zdjętego z dachów materiału do miejsca utylizacji (nie więcej niż tysiąc zł). Starostwo na to wsparcie przeznaczyło w tym roku 37 tys. złotych.

  - Według przepisów najpierw azbest powinni usunąć rolnicy z zabudowań gospodarczych - mówił na ubiegłej sesji Henryk Orłowski, powiatowy radny i przewodniczący komisji ochrony środowiska, rolnictwa i infrastruktury technicznej. Inni zastanawiali się czy nie uściślić zasad przyznawania pomocy. - Jeśli w pierwszej kolejności azbest ma zniknąć z budynków inwentarskich, to zaznaczmy to wyraźnie w regulaminie, żeby faktycznie tak było - mówił radny Jerzy Waszak.

  Zdaniem przewodniczącego nie ma takiej potrzeby. - Nie wydaje mi się, aby chętnych było aż tak wielu i doszło do konkurencji między osobami, które chcą usuwać azbest z budynków gospodarskich, a właścicielami domów mieszkalnych. Przecież usunięcie niebezpiecznego materiału to połowa pracy, potem trzeba kupić i założyć nowy dach. Poza tym niektóre budynki są podzielone na część inwentarską i mieszkalną i mają wspólny dach - mówił Henryk Orłowski.

  Po jego wyjaśnieniach radni przyjęli uchwałę bez zmian. O wsparcie mogą ubiegać się wszyscy właściciele budynków, które mają elementy wykonane z niebezpiecznego materiału.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »