Budżet i wątpliwości

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak krótkiego Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kujawskiej jeszcze nie było. W ciągu 77 minut delegaci zadali kilka pytań, pospierali się i przyjęli budżet. Przy trzech głosach przeciwnych.

  Tym razem nie było problemów z frekwencją. Przybył nawet rzadko widywany Wiesław Iwiński, wójt gminy Raciążek i nawet dotrwał niemal do końca obrad. Tradycyjnie zabrakło burmistrza Ciechocinka, nie było też burmistrza Aleksandrowa, którego od spraw związkowych odciągnęła nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Nie pojawił się Stefan Aleksiuk, przewodniczący komisji rewizyjnej, Koneck reprezentował jedynie wójt Ryszard Borowski, który nieco się spóźnił, ale zdążył jeszcze zadać pytanie związane z pracą zarządu, choć od poprzedniego zgromadzenia zarząd nie spotkał się ani razu.


  Pytanie dotyczyło decyzji zarządu ZGZK, który 10 lutego wyłonił reprezentację do rozmów z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat renegocjacji warunków umowy. - Czego dotyczyła umowa, dlaczego trzeba ją renegocjować i kto ma to robić? - dociekał wójt Borowski.


  - Związek nie ze swojej winy nie dochował warunków, które pozwalałyby na umorzenie części zaciągniętej w roku 1997 pożyczki na budowę wysypiska w Służewie - odpowiadał Andrzej Nawrocki, przewodniczący ZGZK. Konkretnie nie przeznaczył w wymaganym terminie umorzonej kwoty (ok. 270 tys. złotych) na kolejną inwestycję proekologiczną. Powód? Nie wszystkie przetargi udało się przeprowadzić. Wśród ofert była także ta, w której dopatrzono się dopisku o wypłacie zaliczki, co w konsekwencji było przedmiotem badań prokuratury. Teraz przedstawiciele ZGZK (Marek Ziemiński, Wiesław Szarecki, Piotr Marciniak i Ryszard Kobus) zabiegają w NFOŚiGW o przesunięcie zapisanych w umowie terminów tak, by ZGZK mógł skorzystać z umorzenia.


  Wójt Konecka chciał też wiedzieć, czy przewodniczący ZGZK wie coś na temat postępowania prokuratorskiego w sprawie podejrzenia o przestępstwo przeciw związkowym dokumentom.


  Doniesienie miał złożyć przewodniczący komisji rewizyjnej. - Nie wiem, czy takie doniesienie zostało złożone. W biurze związku nie ma żadnego pisma w tej sprawie - twierdził Andrzej Nawrocki. Okazało się jednak, że zarówno policja, jak i prokurator przesłuchali już w tej sprawie członków komisji rewizyjnej i że biuro związku ma pisemną informację o toczącym się postępowaniu. Podobno przewodniczący o tym nie wiedział. Delegaci dowiedzieli się też, że zarząd utajnił protokoły ze swych posiedzeń, na których omawiano negocjacje z Kredyt Bankiem i RemWilem. Nowy związkowy prawnik Mariusz Moneta radził, by spraw wymagających zachowania tajemnicy do zakończenia negocjacji nie zapisywać w treści protokołów z posiedzeń: - Zgodnie z przepisami o dostępie do informacji publicznych, protokoły powinny być jawne.


  Ponownie delegaci wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji budżetowej ZGZK na temat budżetu, po czym - po wyjaśnieniu kilku zapisów - przyjęli uchwałę budżetową stosunkiem głosów trzynaście do trzech Przeciwko budżetowi głosowali: Ryszard Borowski oraz Krzysztof Dąbrowski i Jerzy Góralski (obaj delegaci z gminy Aleksandrów). Budżet zakłada dochody na poziomie 1 862 931 zł i wydatki w kwocie 2 406 231 zł. Deficyt (543 300 zł) ma być pokryty pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kredytem bankowym i kwotą 41 tys. zł nadwyżki znajdującej się na związkowym rachunku bankowym.


  Delegaci ponownie postulowali, by Zgromadzenie Wspólników lub zgromadzenie delegatów przyjrzało się działalności spółki Ekoskład, zarządzającej wysypiskiem w Służewie, która działa praktycznie bez kontroli, bo rada nadzorcza zawiesiła działalność. Wojciech Zieliński sugerował, by obrady poprzedzić wizytą na składowisku śmieci w Służewie. Ostatecznie żadnej decyzji w sprawie debaty o spółce nie podjęto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »