Muszą się spieszyć

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Budynek socjalny powstanie przy ul. Świstucha, na bazie prywatnego, niedokończonego domu, który miasto kupi - zdecydowali radni miejscy na poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej.
  Po trwającej dwie i pół godziny dyskusji 8 na 10 obecnych radnych miejskich zdecydowało: miasto kupi za 180 tys. zł rozpoczętą budowę przy ul. Świstucha od właścicieli, państwa Popiołków i do grudnia tego roku dokończy budynek socjalny z 18 mieszkaniami, zyskując dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w wys. 283 tys. 500 zł. Całe zadanie to 1 mln 307 tys. zł. "Za"głosowali: Anna Dębicka, Krystyna Głowacka, Marek Baranowski, Marek Laskowski, Jerzy Smykowski, Jan Urbański, Krzysztof Wdowczyk i Mieczysław Wysocki. Przeciw byli Wioletta Wiśniewska i Ludwik Koliński.

  Do ulokowania domu socjalnego przy ul. Świstucha przekonywał radnych burmistrz Michał Włoszek: - Zyskamy na czasie, bo przejmujemy rozpoczętą budowę, dokumentację i jeśli uda nam się skończyć inwestycję w tym roku, a będziemy bardzo się starać - to dostaniemy prawie 300 tysięcy złotych dotacji gwarantowanej rządowym programem.

  Burmistrz nie krył, że może się stać tak, iż terminu do końca grudnia br. dotrzymać się nie uda. - Z różnych względów: zwłoka w procedurze przetargowej na wyłonienie wykonawcy, złe warunki pogodowe pod koniec roku, ewentualne niedoróbki czy problemy z niesolidnym wykonawcą. Mimo wszystko skorzystamy, nawet gdyby premia przepadła: blok może zostać oddany do użytku na początku roku przyszłego, a gdybyśmy budowali nowy, termin wydłuży się o co najmniej pół roku - tłumaczył Michał Włoszek.

  Radni mieli wiele wątpliwości odnośnie stanu technicznego budynku stawianego 5 lat temu. - Zastanawia mnie stwierdzenie w ekspertyzie technicznej, iż przed rozpoczęciem prac zaleca się osuszenie mokrych ścian budynku. Czy nie ma zagrożenia? - dociekała radna Anna Dębicka. Kierownik wydziału gospodarki komunalnej Józef Skonieczny odpowiadał, że osuszenie murów nie jest wymogiem koniecznym: - Chociaż dwie górne warstwy cegły na pewno trzeba będzie rozebrać, bo skruszyły się od lodu - wyjaśniał J. Skonieczny.

  Wioletta Wiśniewska i Jan Urbański pytali, czy w lokalach zamieszkają rodziny wielodzietne. - Będą tam mieszkania jedno i dwupokojowe. Jest lista oczekujących z 89 nazwiskami. Podziałem zajmie się komisja, na pewno będą zamiany mieszkań - informował burmistrz.

  Głos zabrała też mieszkanka miasta. - Front budynku jest przy bardzo wąskiej, trzymetrowej ulicy. Ciekawe, jak będą tam parkować samochody - mówiła Dorota Koprowska. Radny Koliński skwitował całą dyskusję: - Ja zdrowej głowy w chore łóżko kładł nie będę. Z kolei plusy inwestycji na Świstucha widzieli radni Krystyna Głowacka i Marek Laskowski: - Uzbrojona działka, podłączenie do kolektora, który biegnie przez spółdzielcze osiedle, zyski finansowe - wyliczał radny Laskowski. Natomiast radny Smykowski podsumował: - Nikt nie da nam stu procent pewności, że będzie to pełnowartościowy budynek. Każdy z nas musi rozważyć "za"i "przeciw".

  Większość radnych opowiedziała się za inwestycją na ul. Świstucha rezygnując z budowy nowego bloku socjalnego przy ul. Rudnickiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 10 »