Michał Nowicki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kilkudziesięciu rolników wzięło udział w spotkaniu w Dobrem z Władysławem Serafinem, prezesem Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Rozmawiano o unijnych przepisach i problemach, związanych z likwidowaną cukrownią.
  Władysław Serafin reprezentuje też rolnicze związki w Brukseli.
  - W większości krajów unijnych rolnicy tworzą spółdzielnie produkcyjne, dzięki czemu mają silną pozycję na rynku. U nas podobne organizacje istniały, ale w trakcie przemian ustrojowych zostały rozbite. Powinniśmy je odtworzyć - mówił.

  Jego zdaniem gospodarze często narzekają na mizerną działalność związków rolniczych, ale po części to ich wina. - Aby skutecznie walczyć o interesy polskich hodowców i producentów, musimy w Brukseli lobbować, mieć wielu specjalistów z różnych branż, a to kosztuje. Rolnik

  nie płaci składek

  bo związki nic nie robią, a te nie działają, bo nie mają na to pieniędzy. Koło się zamyka - twierdził.
  Obecni zainteresowali się sytuacją na rynku mleka.

  - Czy będą kary za przekroczenie limitów produkcyjnych? - pytali. Zdaniem prezesa KZRKiOR najpewniej nadprodukcja nie będzie karana. Wielu zgromadzonych to plantatorzy buraków cukrowych.

  - Dlaczego limity na produkcję buraków są przypisane do cukrowni, a nie do rolników? - chcieli wiedzieć. I tą sprawą interesują się kółka rolnicze.

  - Chcemy takich zmian w przepisach, które sprawiłyby, że kwotą produkcji dysponowałby rolnik - zapewniał Władysław Serafin. Starsi mają jeszcze

  przedwojenne akcje

  Cukrowni Dobre. Chcieli wiedzieć, czy są one ważne. - To skomplikowana kwestia, z takim pytaniem musicie zwrócić się do prawników - mówił prezes.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »