JADWIGA ALEKSANDROWICZ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Duże zasoby wody pitnej ma na swym terenie gmina Aleksandrów. Rzecz w tym, że trzeba dużo pieniędzy, by się do nich dobrać. Ale istnieje szansa, by problem ten rozwiązać.
  - W latach osiemdziesiątych robiono odwierty w Białych Błotach i okazało się, że są tam wielkie zasoby bardzo dobrej jakościowo wody pitnej - mówi wójt Wiesław Szarecki. - Były nawet plany, aby z tego źródła zaopatrywać nie tylko Ciechocinek i naszą gminę, ale także część Torunia, bo złoże jest bogate.

  Zamierzenia po zostały w sferze planów. Obecnie gmina ma cztery ujęcia wody: w Kuczku, Grabiu, Służewie i Ośnie.
  Trzy ostatnie są ze sobą "spięte", więc w razie większej awarii na jednym z ujęć nie ma problemu z dostarczeniem wody mieszkańcom. Wójtowi marzy się "oplecenie" siecią wodociągową całej gminy. Możliwości takie stworzyłoby ujęcie wody w Białych Błotach. - Mając nowe ujęcie moglibyśmy wyłączyć ujęcie w Grabiu, gdzie jakość wody nie jest najlepsza - mówi wójt. - Poza tym gmina mogłaby zaopatrywać też Ciechocinek.

  Budowa ujęcia to inwestycja bardzo droga, liczona w milionach złotych. Budżet gminy samodzielnie w żaden sposób jej nie udźwignie. Nie oznacza to, że nie ma wyjścia z sytuacji. Szansą na zrealizowanie tych planów może być sięgnięcie po unijne pieniądze z Funduszu Spójności, które Unia przewiduje na lata 2007- 2013.

  Przedstawiciele samorządów z powiatu aleksandrowskiego już od kilku tygodni dyskutują nad projektem, który pozwoliłby kompleksowo rozwiązać problemy gospodarki wodno-ściekowej w powiecie za pieniądze z tego źródła. Rolę koordynatora wziął na siebie burmistrz Aleksandrowa Kuj. Michał Włoszek.

  Gmina Aleksandrów nie ma własnej oczyszczalni i brakuje wielu kilometrów kanalizacji. Wójt Szarecki widziałby udział tej gminy w projekcie tak: porozumienie z sąsiadami z Ciechocinka i Aleksandrowa w sprawie odbioru gminnych ścieków, a w zamian gmina dostarczy dobrą wodę.
  - Po co budować trzecią oczyszczalnie w pobliżu dwóch innych, gdy istniejące nie mają wykorzystanych wszystkich swoich mocy. Przystępując do wspólnego projektu, chcielibyśmy skoncentrować się na wydobyciu wody w Białych Błotach. Gdyby nie powiodło się porozumienie z sąsiadami, będziemy musieli zmierzyć się także z problemem gospodarki ściekowej - nie ukrywa wójt Szarecki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »