ROZMAWIAŁ MICHAŁ NOWICKI

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa ze STANISŁAWEM WICHROWSKIM, komendantem Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziejowie
  - Panie prezesie, po raz kolejny został pan wybrany na to stanowisko. Jakie ma pan plany na najbliższą przyszłość?
  - Głównym zadaniem jest zakup nowego sprzętu. Jeśli chodzi o wyposażenie osobiste strażaków, to nie możemy narzekać. W ubiegłym roku, jako jedna z dwóch najlepszych jednostek w powiecie, dostaliśmy prawie trzydzieści tysięcy z krajowego systemu ratownictwa. Teraz jak najszybciej musimy postarać się o lekki wóz bojowy, ten którym dysponujemy, jest już bardzo wysłużony.

  - Wiele jednostek ma kłopoty z pozyskaniem nowych członków. Jak jest u was?
  - Podobnie. Brakuje młodych ludzi, którzy chcieliby społecznie poświęcać swój czas dla innych. Bardzo nad tym ubolewamy i zapraszamy do naszych szeregów. Niestety nie stać nas, by płacić druhom za udział w akcjach gaśniczych i ratowniczych, co pewnie zniechęca do wstępowania do straży. Wszystko jest drogie, szacuję, że wyposażenie strażaka w sprzęt osobisty, przeszkolenie i badania lekarskie kosztuje około czterech tysięcy złotych. Po takich wydatkach w naszej kasie wiele nie zostaje.

  - Jak układa się wam współpraca z samorządem?
  - Otrzymujemy pieniądze od Urzędu Miasta. Chciałbym, aby pomoc miasta była większa. Nie chodzi mi o pieniądze, w końcu nasza służba jest społeczna. Dziś największą bolączką strażaków, zwłaszcza młodych, jest brak pracy. Byłoby dobrze, gdyby Urząd Miasta spojrzał łaskawiej na ochotników przy rozdziale zajęcia choćby przy pracach interwencyjnych. Przecież nasi młodzi członkowie, to ludzie zaangażowani i często posiadający rzadkie kwalifikacje i doświadczenie. Na pewno sprawdziliby się pracując na rzecz Radziejowa. Biorąc udział w akcjach poświęcają swój czas, czasem ryzykując zdrowiem i życiem, nie biorąc za to ani grosza. Dobrze byłoby, aby samorząd o tym pamiętał.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »