Czad prosto z pieca

  Mariusz Strzelecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tlenek węgla jest groźny, bo nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Natomiast w bardzo dużym stężeniu może pachnieć czosnkiem. Jest też śmiertelnym zagrożeniem dla życia.
  Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i niesprawna instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w małej łazience, bez drożnego przewodu kominowego może w ciągu minuty wytworzyć 29 dm. sześć. tlenku węgla, czyli czadu. Jest to dawka śmiertelna. Śmierć następuje po ok. 20 minutach oddychania w pomieszczeniu, w którym stężenie tlenku węgla wynosi ok. 70 proc.

  W Ciechocinku większość gospodarstw domowych jest zgazyfikowana.
  Nadal jednak w wielu są piece węglowe. Raz w roku przewody kominowe podlegają ocenie stanu technicznego. - Właściciele budynków mają też obowiązek sprawdzania ich drożności, na przykład cztery razy do roku w przypadku kominów dymowych - wyjaśnia Paweł Będkowski, mistrz kominiarski z Ciechocinka. - Niestety niektórzy właściciele domków jednorodzinnych tego nie respektują. Wielu jednak się do nas zgłasza z prośbą o przegląd.

  Przyczyną zatruć są nie tylko zła wentylacja i zapchane przewody kominowe. Gaz wydziela się również, jeśli w piecach spala się nieodpowiednie materiały, jak np. plastikowe butelki. Jak twierdzą strażacy w Ciechocinku ostatni przypadek zaczadzenia miał miejsce co najmniej dwa lata temu. Przestrzegają jednak. - Jeśli stwierdzimy, że właściciel budynku nie dopełnił wymogów przepisów przeciwpożarowych lub budowlanych i nie sprawdził komina, może zostać ukarany grzywną - zapewnia Dariusz Dzięgielewski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ciechocinku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 8 »