Anioły na każdą okazję

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Poezja, muzyka, śpiew, dzieła malarzy, grafików, rzeźbiarzy i rękodzielników, a wszystko pod skrzydłami nietuzinkowego patrona - anioła. Jemu to ciechocinianie i kuracjusze poświęcili niedzielne popołudnie.
       Anioł frywolny i zbuntowany, poważny i zatroskany, pogrążony w smutku i radosny jawił się słuchaczom koncertu poetycko-muzycznego "W cieniu Anioła" jak ktoś dobrze znany i bliski. A wszystko dzięki grupie miłośników żywego słowa i muzyki, skupionych wokół galerii Pod Dachem Nieba i Galerii Eliana. Obie działają w "Jubilacie" pod okiem Elżbiety Pietrzykowskiej, organizatorki wystaw plastycznych, wieczorów poezji, festiwali i rodzinnego kolędowania.
  Tym razem scenarzystka, reżyserka, autorka niektórych wierszy i ich wykonawczyni w jednej osobie, przywołała do galerii anioły kreślone słowem i muzyką. A wszystko w "anielskim" sztafażu, na tle otwartej niedawno wystawy pn. "Inwazja aniołów".
       Ciekawy scenariusz koncertu, na który złożyły się poezje m.in. Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Grochowiaka i interesująca ich interpretacja; piękna muzyka, w tym Fryderyka Chopina, oraz niebanalne pięknie wykonane piosenki sprawiły, że w galerii zrobiło się serdecznie, przytulnie, niemal rodzinnie. Paliły się świece, ze ścian i postumentów "spoglądały" anioły i kto wie - może wzruszały się wespół z widzami, gdy Elżbieta Pietrzykowska recytowała wiersz o aniele z nieistniejącej służewskiej ulicy lub gdy Marta Rogalska śpiewała o zmęczeniu anioła. Może nawet się "uśmiechały", gdy wykonawcy słowami Jana Brzechwy prezentowali anielski bunt. Na koniec widzowie z artystami zaśpiewali kolędę i było nawet kołysanie w rzędach publiczności.
       Anielski klimat spotkania tworzyli: Klara Drobniewska, Marzena i Waldemar Gmińscy, Elżbieta Pietrzykowska, Jerzy Sobierajski, Juan Peres, Asia Stolarska, Kuba Paczkowski, Marta Rogalska, Krzysztof Rogalski i Paweł Rychert.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »