Zamiast kredytu

  Ewa Skibińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Miasto po raz pierwszy wyemituje w przyszłym roku 300 obligacji komunalnych na łączną kwotę 3 mln złotych. Dziś uchwałę w tej sprawie mają podjąć radni.
       To pierwszy taki krok w historii miasta i pionierska decyzja wśród samorządów byłego woj. włocławskiego. - Obligacje komunalne to bardziej korzystna forma pozyskiwania pieniędzy na inwestycje niż zaciąganie kredytu komercyjnego - mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. Z władzami miasta i radnymi jeszcze w listopadzie spotkał się przedstawiciel Centrali Banku PKO BP, który wyjaśnił zasady emisji obligacji i przedstawił różnice między kredytem komercyjnym a emisją papierów wartościowych.
       - Podstawowa różnica tkwi w wysokości oprocentowania. Oprocentowanie obligacji to rząd
       
  około czterech punktów procentowych
       
  podczas gdy w przypadku kredytów bankowych jest ono rzędu dziewięciu-czternastu procent - tłumaczy burmistrz. Do oprocentowania obligacji trzeba jeszcze doliczyć marżę - banki zakładają ją zwykle w wysokości od 0,1 do 0,5 proc. - Eksperci twierdzą, że całkowite oprocentowanie obligacji sięgnie czterech i pół procenta - twierdzi burmistrz Dzierżewicz.
       Obligacji komunalnych ma być 300, każda o wartości 10 tys. złotych. Łącznie na kwotę 3 mln złotych. Emisja ma być skierowana do nie więcej niż 100 osób.
       To bank, który zostanie wybrany przez nas
       
  spośród różnych ofert, przygotuje emisję, wykupi obligacje i to on będzie ich dysponentem. Może je zatrzymać, może też puścić w obieg. Ale od razu gwarantuje nam kwotę trzech milionów złotych - wyjaśnia burmistrz.
       Emisja obligacji nastąpi w 2006 r., spłata jest przewidziana od 3 do 8 lat od daty emisji. - Uzyskane w tej formie pieniądze będą przeznaczone na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej koło gimnazjum, a także na budowę nowych nawierzchni ulic i modernizację istniejących. Z dochodów własnych i subwencji nie moglibyśmy tego zrobić tak szybko - tłumaczy Leszek Dzierżewicz. Budowa sali jest rozłożona na okres 3 lat - do 2008 r., natomiast ulice mają być wykonane w przyszłym roku. Wśród nich nowe nawierzchnie powstaną na ul.: Granicznej, Brzozowej, Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Sobieskiego, Królowej Jadwigi (II etap) i Wesołej (II etap). Zmodernizowane zostaną: Warzelniana, Osiedlowa oraz Widok na odcinku od Słowackiego do Granicznej.
       Burmistrz zapewnia, że nie ma zagrożenia związanego ze zbyt dużym zadłużeniem miasta. - Największe obciążenie przypada na rok 2007. Będzie ono wynosiło 34,9 proc. planowanych dochodów, a obsługa zadłużenia - 14,4 proc. Ale jednocześnie w tym samym roku nabędziemy prawo do umorzenia pożyczek zaciągniętych
       
  na budowę oczyszczalni i kanalizacji
       
  mówi burmistrz. W 2008 r. zadłużenie gminy ma spaść do poziomu 23,5 proc. planowanych dochodów.
       Na dzisiejszej sesji budżetowej to radni zdecydują, czy w przyszłym roku zostaną wyemitowane obligacje komunalne.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 9 »