Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kredytu

Ewa Skibińska
Miasto po raz pierwszy wyemituje w przyszłym roku 300 obligacji komunalnych na łączną kwotę 3 mln złotych. Dziś uchwałę w tej sprawie mają podjąć radni.

     To pierwszy taki krok w historii miasta i pionierska decyzja wśród samorządów byłego woj. włocławskiego. - Obligacje komunalne to bardziej korzystna forma pozyskiwania pieniędzy na inwestycje niż zaciąganie kredytu komercyjnego - mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. Z władzami miasta i radnymi jeszcze w listopadzie spotkał się przedstawiciel Centrali Banku PKO BP, który wyjaśnił zasady emisji obligacji i przedstawił różnice między kredytem komercyjnym a emisją papierów wartościowych.
     - Podstawowa różnica tkwi w wysokości oprocentowania. Oprocentowanie obligacji to rząd
     **_około czterech punktów procentowych
     podczas gdy w przypadku kredytów bankowych jest ono rzędu dziewięciu-czternastu procent - tłumaczy burmistrz. Do oprocentowania obligacji trzeba jeszcze doliczyć marżę - banki zakładają ją zwykle w wysokości od 0,1 do 0,5 proc. - _Eksperci twierdzą, że całkowite oprocentowanie obligacji sięgnie czterech i pół procenta - _twierdzi burmistrz Dzierżewicz.
     Obligacji komunalnych ma być 300, każda o wartości 10 tys. złotych. Łącznie na kwotę 3 mln złotych. Emisja ma być skierowana do nie więcej niż 100 osób.
     
_To bank, który zostanie wybrany przez nas
     
spośród różnych ofert, przygotuje emisję, wykupi obligacje i to on będzie ich dysponentem. Może je zatrzymać, może też puścić w obieg. Ale od razu gwarantuje nam kwotę trzech milionów złotych - wyjaśnia burmistrz.
     Emisja obligacji nastąpi w 2006 r., spłata jest przewidziana od 3 do 8 lat od daty emisji. - Uzyskane w tej formie pieniądze będą przeznaczone na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej koło gimnazjum, a także na budowę nowych nawierzchni ulic i modernizację istniejących. Z dochodów własnych i subwencji nie moglibyśmy tego zrobić tak szybko - tłumaczy Leszek Dzierżewicz. Budowa sali jest rozłożona na okres 3 lat - do 2008 r., natomiast ulice mają być wykonane w przyszłym roku. Wśród nich nowe nawierzchnie powstaną na ul.: Granicznej, Brzozowej, Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Sobieskiego, Królowej Jadwigi (II etap) i Wesołej (II etap). Zmodernizowane zostaną: Warzelniana, Osiedlowa oraz Widok na odcinku od Słowackiego do Granicznej.
     Burmistrz zapewnia, że nie ma zagrożenia związanego ze zbyt dużym zadłużeniem miasta. - _Największe obciążenie przypada na rok 2007. Będzie ono wynosiło 34,9 proc. planowanych dochodów, a obsługa zadłużenia - 14,4 proc. Ale jednocześnie w tym samym roku nabędziemy prawo do umorzenia pożyczek zaciągniętych
     **
_na budowę oczyszczalni i kanalizacji
     mówi burmistrz. W 2008 r. zadłużenie gminy ma spaść do poziomu 23,5 proc. planowanych dochodów.
     Na dzisiejszej sesji budżetowej to radni zdecydują, czy w przyszłym roku zostaną wyemitowane obligacje komunalne.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska